salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: analgetikum anodynum
ATC kód: N02A A01
Morfin je alkaloid fenanthrenového typu izolovaný z opiového máku (Papaver so mniferum ) s vlastnostmi opioidu agonisty. Morfin má výraznou afinitu k (-receptorům.
Centrální účinky
Morfin má analgetické, antitusivní, sedativní, utišující, respiračně depresivní, miotické, antidiuretické, emetické a později antiemetické účinky a také snižuje krevní tlak a srdeční tep.
Periferní účinky
Zácpa, kontrakce biliárních svěračů, zvýšený tonus svalu močového měchýře a vezikálního svěrače, opožděné gastrické vyprazdňování z důvodu zúžení pyloru, zarudnutí kůže, kopřivka a svědění z důvodu uvolňování histaminu a – u astmatiků – bronchospasmus, účinek na hypofyzálně-hypotalamickou osu a následný účinek na hormonální působení kortikoidů, pohlavních hormonů, prolaktinu a antidiuretického hormonu. Klinicky zjevné symptomy způsobené změnami těchto hormonů jsou možné.
Při orální aplikaci začíná morfin působit za 30-90 minut. Doba působení je přibližně 4-6 hodin a je mnohem delší při prodlouženém uvolňování účinné složky.
K nástupu účinku při intramuskulárním nebo subkutánním podání dochází za 15-30 minut a při intravenózním podání za několik minut. Doba působení je přibližně 4-6 hodin bez ohledu na cestu podání (im, sc, iv). Po epidurální nebo intratekální aplikaci se lokální analgetické účinky projeví za několik minut. Doba působení při epidurální aplikaci je přibližně 12 hodin a při intratekální aplikaci je ještě delší.
Studie in vitro a studie na zvířatech prokázaly variabilní účinky přírodních opioidů, včetně morfinu, na složky imunitního systému. Klinický význam těchto zjištění není znám.
(cs)
|