salt:hasText
| -
Zvlášť pečlivé sledování a v případě potřeby snížení dávky je nutné u pacientů, kteří trpí:
- závislostí na opioidech
- poruchami vědomí
- poruchami respiračního centra a respirační funkce (zvýšená pohotovost k akutnímu záchvatu astma bronchiale po podání morfinu) nebo je třeba těmto poruchám zabránit
- chorobným zvětšením pravé srdeční komory (cor pulmonale)
- zvýšeným intrakraniálním tlakem, pokud není pacientovi poskytnuta umělá plicní ventilace
- hypotenzí při hypovolémii
- hypertrofií prostaty se zbytkovou močí po vyprázdnění (riziko prasknutí močového měchýře při zadržování moči)
- stenózou nebo kolikou močových cest
- onemocněním žlučových cest
- obstruktivním nebo zánětlivým onemocněním střev
- feochromocytomem
pankreatitidou
- vážným onemocněním ledvin
- hypotyreoidismem
- epilepsií nebo zvýšeným sklonem k záchvatům
Nejvýznamnějším rizikem při předávkování opioidy je respirační deprese.
Dlouhodobé užívání přípravku SEVREDOL může vést k vytvoření návyku (tolerance) a následné potřebě užívat větší dávky pro dosažení požadovaného analgetického účinku. Chronické užívání přípravku SEVREDOL může vést k fyzické závislosti a náhlé přerušení léčby může vyvolat abstinenční syndrom. Pokud není léčba morfinem déle nutná, doporučujeme postupně snižovat denní dávku, aby se zabránilo výskytu příznaků abstinenčního syndromu.
Stejně jako u jiných silných opioidů existuje u morfinu riziko úmyslného zneužívání pacienty s latentní nebo zřejmou závislostí. Existuje zde riziko vzniku psychologické závislosti (návyk) na opioidová analgetika, tedy i na SEVREDOL.
Pacientům v minulosti nebo současnosti závislých na alkoholu nebo lécích by proto přípravek SEVREDOL měl být předepisován se zvláštní opatrností.
Přípravek SEVREDOL by neměl být používán u pacientů, kteří současně užívají nebo v průběhu předchozích 14 dnů užívali inhibitory monoaminooxidázy (MAO), protože při podávání opioidních analgetik bylo zaznamenáno závažné a nepředvídatelné zesílení účinku inhibitorů MAO.
Zvláštní opatrnosti je třeba při užívání přípravku SEVREDOL před nebo po chirurgickém zákroku vzhledem k vysokému riziku neprůchodnosti střev nebo respirační deprese ve srovnání s neoperovanými pacienty.
Analgetický účinek morfinu může maskovat vážné intraabdominální komplikace, například perforaci střeva.
Ojediněle se může při podávání vysokých dávek přípravku SEVREDOL vyskytnout hyperalgézie nebo alodynie bez odezvy na zvýšenou dávku. V tomto případě je třeba snížit dávku nebo změnit opiát.
U pacientů s již dříve se vyskytující adrenokortikální nedostatečností (např. Addisonovou chorobou) je třeba sledovat koncentraci kortizolu v krevní plazmě a v případě potřeby zahájit kortikosteroidní terapii.
Přípravek SEVREDOL obecně není vhodný pro děti do 6 let věku, protože obsah léčivé látky je zde příliš vysoký.
Morfin má mutagenní vlastnosti, a proto je třeba podávat ho mužům a ženám v plodném věku pouze v případě, že používají účinnou antikoncepci (viz bod 4.6).
Použití přípravku SEVREDOL může zapříčinit pozitivní výsledek při dopingové kontrole.
Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by neměli užívat přípravek SEVREDOL.
(cs)
|