salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: adrenergika a jiná léčiva k léčbě bronchiální obstrukce.
ATC kód: R03AK07
Mechanismus účinku a farmakodynamické účinky
Symbicort obsahuje formoterol a budesonid, které mají různý mechanismus účinku a vykazují aditivní účinky, pokud jde o snížení četnosti exacerbací astmatu. Specifické vlastnosti budesonidu a formoterolu umožňují buďto použití k udržovací i úlevové léčbě, nebo k samotné udržovací léčbě astmatu.
Budesonid
Budesonid je glukokortikoid a pokud je podáván inhalační cestou má na dávce závislý protizánětlivý účinek v dýchacích cestách, který se projevuje snížením frekvence symptomů a exacerbací astmatu. Inhalovaný budesonid má méně závažných nežádoucích účinků ve srovnání se sytémovým podáním kortikoidů. Přesný mechanismus protizánětlivého účinku kortikoidů není znám.
Formoterol
Formoterol je selektivní β2‑sympatomimetikum. Po inhalaci vyvolává rychlou a dlouhodobou relaxaci hladkého svalstva bronchů u pacientů s reverzibilní obstrukcí dýchacích cest. Bronchodilatační účinek je závislý na podané dávce, nastupuje 1‑3 minuty po inhalaci. Přetrvává alespoň 12 hodin po podání jednotlivé dávky.
Budesonid/formoterol
Klinická účinnost budesonid/formoterol v udržovací léčbě
V klinických studiích u dospělých bylo prokázáno, že přidání formoterolu k budesonidu zlepšuje kontrolu příznaků astmatu i hodnoty plicních funkcí a snižuje počet exacerbací. Ve dvou 12týdenních studiích byl účinek budesonid/formoterol stejný jako účinek prosté kombinace budesonid a formoterol a lepší než účinek samotného budesonidu. Ve všech studijních ramenech byla používána krátkodobě působící β2‑sympatomimetika dle potřeby. V průběhu sledování nedošlo ke snižování antiastmatického účinku.
Ve 12týdenní studii u 85 dětí ve věku 6‑11 let byl podáván budesonid/formoterol v udržovací dávce (2 inhalace 80 mikrogramů/4,5 mikrogramu v jedné inhalaci dvakrát denně) a krátkodobě působící β2‑sympatomimetikum dle potřeby. Došlo ke zlepšení plicních funkcí a léčba byla dobře tolerována ve srovnání s odpovídající dávkou samotného budesonidu.
Klinická účinnost budesonid/formoterol v udržovací a úlevové léčbě
V pěti dvojitě slepých klinických studiích v trvání 6 nebo 12 měsíců zaměřených na sledování účinnosti a bezpečnosti bylo zařazeno celkem 12076 pacientů (z toho bylo 4447 pacientů randomizováno k léčbě budesonid/formoterol v udržovací a úlevové léčbě). Zařazeni byli symptomatičtí pacienti bez ohledu na prováděnou léčbu inhalačními kortikoidy.
Podávání budesonid/formoterol v udržovací a úlevové léčbě vedlo ve všech pěti studiích ke statisticky i klinicky významnému poklesu počtu těžkých exacerbací. Toto srovnání zahrnovalo budesonid/formoterol ve vyšší udržovací dávce s terbutalinem jako úlevovou medikací (studie 735) a budesonid/formoterol ve stejné udržovací dávce buď s formoterolem nebo terbutalinem jako úlevovou medikací (studie 734) (Tabulka 2). Ve studii 735 byly plicní funkce, kontrola symptomů a použití úlevové medikace podobné ve všech sledovaných skupinách. Ve studii 734 byly symptomy a použití úlevové medikace méně časté a plicní funkce zlepšené ve srovnání s oběma komparátory. Hodnocení všech pěti studií prokázalo, že pacienti léčení kombinací budesonid/formoterol v udržovací a úlevové léčbě nepotřebovali žádnou úlevovou medikaci v průměru 57 % z celkového počtu dnů léčby. V průběhu sledování se neprokázal vývoj tolerance k prováděné léčbě.
Tabulka 2 Přehled těžkých exacerbací v klinických studiích
Studie č.
Trvání
Léčebná skupina
n
Těžké exacerbacea
Počet
Počet / paciento‑rok
Studie 735/
6 měsíců
budesonid/formoterol 160/4,5 (g 2x denně + dle potřeby
1103
125
0,23 b
budesonid/formoterol 320/9 (g 2x denně + terbutalin 0,4 mg dle potřeby
1099
173
0,32
salmeterol/flutikason 2x25/125 (g 2x denně + terbutalin 0,4 mg dle potřeby
1119
208
0,38
Studie 734/
12 měsíců
budesonid/formoterol 160/4,5 (g 2x denně + dle potřeby
1107
194
0,19 b
budesonid/formoterol 160/4,5 (g 2x denně + formoterol 4,5 (g dle potřeby
1137
296
0,29
budesonid/formoterol 160/4,5 (g 2x denně + terbutalin 0,4 mg dle potřeby
1138
377
0,37
a Definováno jako hospitalizace/léčba na jednotce intenzivní péče či léčba perorálními steroidy
b Snížení frekvence exacerbací je statisticky významné (P‑hodnota ( 0,01) pro obě srovnání
V jiných 2 klinických studiích s pacienty, kteří vyhledali lékařskou péči v důsledku akutní exacerbace astmatu, mělo podání budesonid/formoterol za následek rychlou a účinnou bronchodilataci podobně jako podání salbutamolu či formoterolu.
(cs)
|