salt:hasText
| - Toxicita:
Podání 1 až 2 mg/den dětem ve věku 1 až 6 měsíců vedlo k závažné až velmi závažné intoxikaci. Podání 10 mg dětem ve věku 4 měsíce vedlo k velmi závažné intoxikaci. Podání 3 mg během 16 hodin 4letému dítěti vedlo ke středně silné intoxikaci, zatímco podání 1 mg dítěti starému 1 ½ roku a maximálně 12 mg dítěti starému 2 roky (léčenému výplachem žaludku) vedlo k mírné intoxikaci. Podání 26 mg dospělému člověku nevedlo po výplachu žaludku k žádným příznakům.
Příznaky:
Příznaky jsou často opožděné a u dětí se mohou objevit po opakovaném podání terapeutických dávek. Při předávkování (včetně relativního předávkování kvůli dysfunkci jater) se může objevit útlum CNS (stupor, abnormality koordinace pohybů, somnolence, mióza, svalová hypertonie arespirační deprese), retence moči a ileus. Letargie, závratě, zmatenost, halucinace, snížená úroveň vědomí, kóma. Apnoe. Zvýšený nebo snížený svalový tonus, opistotonus. Bradykardie, komorové extrasystoly. Hyperglykémie. Nauzea, zvracení, zácpa a ve vzácných případech paralytický ileus. Děti mohou být k účinkům na CNS citlivější než dospělí.
Léčba:
Pokud je to odůvodněné, pak výplach žaludku, aktivní uhlí. Sledování je nutno prodloužit na 24 hodin, pokud byl požita velká dávka. Pokud se objeví symptomy předávkování, lze jako antidotum podat naloxon. Vzhledem ke skutečnosti, že délka působení loperamidu přesahuje účinek naloxonu (což může činit 1-3 hodiny), může nastat potřeba opakovaného podání naloxonu.. Proto musí být pacient pečlivě sledován alespoň po 48 hodin, aby se zjistil možný útlum CNS. V případě útlumu CNS a dechu se opakovaně podává naloxon 0,4 mg i.v. (u dětí 0,01 mg/kg i.v.), dokud se nedosáhne účinku a poté znovu v případě potřeby. Případně řízené dýchání. U dystonických reakcí a svalových křečí se podává diazepam. Symptomatická léčba.
(cs)
|