salt:hasText
| - Zejména na počátku léčby mohou pacienti pozorovat tlak ve spánkové oblasti a bolesti hlavy („nitrátové bolesti hlavy“), které však obvykle po několika dnech léčby ustupují.
Občas byly pozorovány návaly, ortostatická hypotenze s ospalostí, závratěmi a pocity slabosti nebo reflexní tachykardie.
Ojediněle se objevují potíže v oblasti zažívacího traktu, jako je nevolnost a zvracení, ale i alergické kožní reakce.
Vzácně se vyskytovaly následující nežádoucí účinky: kolapsový stav, někdy doprovázený bradyarytmií a synkopami spolu s výrazným poklesem krevního tlaku a zhoršením symptomů anginy pectoris.
Při doporučeném dávkování PETN nebylo dosud pozorováno oslabení jeho účinnosti. Jako u jiných léků této skupiny existuje však možnost vzniku tolerance, resp. křížové tolerance vůči jiným nitrosloučeninám, podává-li se PETN dlouhodobě ve vysokých dávkách.
Upozornění:
Díky relativní redistribuci toku krve do nedostatečně ventilovaných alveolárních oblastí může Pentalong způsobovat hypoxémii, takže může u pacientů s koronárním srdečním onemocněním nastartovat ischémii.
Při prvním náznaku intolerance je třeba léčbu přípravkem Pentalong přerušit.
4.9 Předávkování� PETN má jen velmi malou akutní toxicitu.
a) Symptomy intoxikace
Objevit se může pokles krevního tlaku s ortostatickou poruchou oběhové regulace a reflexní tachykardií, pocity slabosti a závratí, také ospalost nebo bolest hlavy, návaly, nevolnost, zvracení a průjem.
Při používání vysokých dávek PETN (přes 20 mg/kg tělesné hmotnosti) je nutné předpokládat produkci methemoglobinu, vznik cyanózy a tachypnoe díky iontům dusitanu vznikajícím při rozpadu PETN.
Velmi vysoké dávkování může vést ke zvýšení nitrolebního tlaku a výskytu cerebrálních symptomů. Při chronickém předávkování byly zaznamenány zvýšené hladiny methemoglobinu, avšak klinický význam této skutečnosti není jasný.
(cs)
|