salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: hormon, estrogen.
Estradiol je nejúčinnější přirozený estrogen. Vytváří ve zrajícím folikulu v ovariu, v corpus luteum, v placentě, ale také v testes i v jiných orgánech (např. v játrech) a tkáních (např. v tukové tkáni).
Estradiol má veškeré typické estrogenní účinky na cílové orgány a na metabolismus. Vyvolává proliferaci endometria, stimuluje růst myometria a rozšiřuje branku děložního hrdla. Stimuluje tvorbu a sekreci cervikálního hlenu, snižuje jeho viskozitu a zvyšuje jeho vláčnost; takto pozměněným hlenem pak spermie snáze pronikají. Estradiol podporuje proliferaci epitelu vaginy, uretry a močového měchýře.
V mléčných žlázách estradiol stimuluje růst žlazové tkáně i vývodů.
Estrogen zvyšuje proliferaci buněk epidermis, syntézu kolagenu a hyaluronové kyseliny i elasticitu kůže a pojiva. Protože tlumí funkci osteoklastů a protože zlepšuje retenci i resoprci vápníku, inhibuje dekompozici kostí, vyvolanou nedostatkem estrogenů.
Estradiol zvyšuje retenci extracelulárního natria i vody.
Při nedostatku estrogenu má estradiol příznivé působení na metabolismus lipidů. Zejména po perorální podávání snižuje hladinu HDL-lipoproteinů a snižuje hladinu LDL-lipoproteinů, takže zlepšuje parametry, významné pro zábranu vzniku aterosklerotických změn. Má výrazné vazodilatační působení, chránící před ischemickým poškozením a zvyšuje přívod krve do cílových orgánů estrogenního působení i do podkoží a dalších tkání.
Zejména po perorálním podávání estradiol zvyšuje syntézu proteinů v játrech - např. syntézu různých koagulačních faktorů a faktorů fibrinolýzy, angiotensinogenu, globulinů pro vazbu hormonů.
(cs)
|