salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: ACE inhibitory
ATC kód: C 09 AA10
Trandolapril je neaktivní látka rychle a nespecificky hydrolyzovaná na vysoce a dlouhodobě účinný aktivní metabolit trandolaprilát (ostatní metabolity nejsou aktivní) a působí jako perorálně účinný inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE inhibitor) bez sulfhydrylové skupiny. Kromě inhibice plazmatického ACE byl u trandolaprilu experimentálně prokázán také inhibiční účinek na tkáňový ACE (především v cévách, srdci a nadledvinách). Klinický význam tkáňové inhibice ACE nebyl u lidí stanoven.
Angiotenzin konvertující enzym je peptidyl-dipeptidáza, která katalyzuje přeměnu angiotenzinu I na vazokonstrikční angiotenzin II stejně tak jako napomáhá metabolické přeměně bradykininu na neaktivní fragmenty.
Malé dávky trandolaprilu způsobují silnou inhibici ACE, což vede k snížení produkce angiotenzinu II, snížení sekrece aldosteronu a zvýšení plazmatické aktivity reninu pomocí inhibice negativní zpětné vazby.
Trandolapril takto moduluje systém renin/angiotensin/aldosteron, který hraje významnou roli v regulaci krevního tlaku a krevního objemu.
Inhibice odbourávání bradykininu, uvolnění prostaglandinů a snížená aktivita sympatického nervového systému jsou další mechanismy, které mohou hrát důležitou roli ve vazodilatačním účinku ACE inhibitorů.
Vlastnosti trandolaprilu by mohly vysvětlovat pozorovaný ústup srdeční hypertrofie a zlepšení diastolické funkce a dále zlepšení arteriální compliance u lidí. U zvířat bylo dále prokázáno snížení cévní hypertrofie.
Snížení periferní cévní rezistence trandolaprilem není spojeno ani s retencí tekutin ani s retencí solí nebo s rozvojem tachykardie.
U pacientů s hypertenzí snižuje trandolapril systolický i diastolický krevní tlak. Trandolapril prokazuje antihypertenzní aktivitu nezávisle na plazmatické hladině reninu.
U lidí se antihypertenzní účinky trandolaprilu projeví asi 1 hodinu po podání a přetrvávají minimálně 24 hodin, což umožňuje podávání jednou denně. Trandolapril neovlivňuje cirkadiánní (24-hodinový) rytmus krevního tlaku.
Antihypertenzní účinky přetrvávají i během dlouhodobého podávání. Nedochází k rozvoji tolerance. Po přerušení léčby nedochází k rebound fenoménu. Léčba trandolaprilem je spojena se zvýšením skóre při hodnocení kvality života.
Kombinace s diuretiky nebo kalciovými blokátory potencuje antihypertenzní účinky trandolaprilu..
U pacientů s levostrannou srdeční nedostatečností po akutním infarktu myokardu byla provedena multicentrická, placebem kontrolovaná studie. Celkem 1749 pacientů bylo randomizováno do skupin léčených buď placebem nebo trandolaprilem od třetího dne po akutním infarktu myokardu a bylo sledováno po dobu 24 měsíců.
Léčba trandolaprilem vedla k 22 % snížení celkové mortality, 25 % snížení kardiovaskulární mortality, 24 % snížení rizika náhlé smrti, 29 % snížení výskytu těžké nebo rekurentní srdeční nedostatečnosti a 14 % snížení opakovaného výskytu infarktu myokardu.
V porovnání s placebem byla léčba trandolaprilem spojena s významně nižším výskytem klinických projevů srdeční nedostatečnosti, periferních otoků, dušnosti, ortopnoe, paroxysmální noční dušnosti a únavy.
(cs)
|