salt:hasText
| - a. Souhrnný bezpečnostní profil
Nejčastěji uváděnými nežádoucími účinky klarithromycinu jak u dospělých, tak u pediatrických pacientů, jsou potíže postihující gastrointestinální ústrojí, jako nauzea, dyspepsie, bolesti břicha, zvracení a průjmy. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle nezávažné a jsou v souladu se známým bezpečnostním profilem makrolidových antibiotik (viz část b. bodu 4.8). Mezi jiné nežádoucí účinky patřily bolesti hlavy, pachuť v ústech a přechodné zvýšení hladin jaterních enzymů.
V klinických studiích nebyl pozorován žádný signifikantní rozdíl mezi incidencí těchto nežádoucích účinků mezi pacienty s nebo bez přítomné mykobakteriální infekce.
b. Souhrnná tabulka nežádoucích účinků
Následující tabulka zobrazuje nežádoucí účinky hlášené z provedených klinických studií a z postmarketingu při užívání klarithromycinu ve formě tablet s okamžitým uvolňováním, granulí pro přípravu perorální suspenze, prášku pro přípravu infuzního roztoku, tablet s prodlouženým uvolňováním a tablet s řízeným uvolňováním.
Nežádoucí účinky, jejichž výskyt je v souvislosti s klarithromycinem přinejmenším možný, jsou rozděleny dle následující frekvence výskytu: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), méně časté (≥1/1000 až <1/100) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).
V každé skupině frekvencí jsou nežádoucí účinky členěny dle klesající závažnosti, pokud bylo závažnost možno zhodnotit.
Třídy orgánových systémů
Velmi časté (≥1/10)
Časté (≥1/100 až <1/10)
Méně časté (≥1/1000 až <1/100)
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)*
Infekce a infestace
Celulitida1, kandidóza, gastroenteritida2, infekce3, vaginální infekce
Pseudomembranózní kolitida, erysipel, erythrasma
Poruchy krve a lymfatického systému
Leukopenie, neutropenie4, trombocytemie3, eosinofilie4
Agranulocytóza, trombocytopenie
Poruchy imunitního systému
Anafylaktoidní reakce1, hypersenzitivita
Anafylaktická reakce
Poruchy metabolismu a výživy
Anorexie, snížení chuti k jídlu
Hypoglykemie6
Psychiatrické poruchy
Insomnie
Úzkost, nervozita3, křik3
Psychotické poruchy, stav zmatenosti, depersonalizace, deprese, desorientace, halucinace, abnormální sny
Poruchy nervového systému
Dysgeusie, bolesti hlavy, změny chuti
Ztráta vědomí1, dyskineze1, závratě, somnolence7, třes
Křeče, ztráta chuti, parosmie, anosmie
Poruchy ucha a labyrintu
Vertigo, poruchy sluchu, tinnitus
Ztráta sluchu
Srdeční poruchy
Srdeční zástava1, síňové fibrilace1, prodloužení QT na EKG8, extrasystoly1, palpitace
Torsades de pointes8, komorová tachykardie8
Cévní poruchy
Vazodilatace1
Krvácení9
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Astma1, epistaxe2, plicní embolie1
Gastrointestinální poruchy
Průjem10, zvracení, dyspepsie, nauzea, bolesti břicha
Ezofagitida1, gastroesofageální refluxní choroba2, gastritida, proktalgie2, stomatitida, glositida, distenze břicha4, zácpa, sucho v ústech, říhání, flatulence
Akutní pankreatitida, změny zbarvení jazyka, změny zbarvení zubů
Poruchy jater a žlučových cest
Abnormální jaterní testy
Cholestáza4, hepatitida4, zvýšení ALT, zvýšení AST, zvýšení GMT1
Selhání jater11, hepatocelulární žloutenka
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Rash, hyperhidróza
Bulózní dermatitida1, pruritus, urtikarie, makulo-papulární exantém3
Stevens-Johnsonův syndrom5, toxická epidermální nekrolýza5, polékový exantém s eosinofilií a systémovými příznaky (DRESS), akné, Henoch-Schönleinova purpura
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Svalové spazmy3, muskuloskeletální ztuhlost1, myalgie2
Rhabdomyolýza2,12, myopatie,
Poruchy ledvin a močových cest
Zvýšení kreatininu v krvi1, zvýšení urey v krvi1
Renální selhání, intersticiální nefritida
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Flebitida v místě injekčního vpichu1
Bolesti v místě injekčního vpichu1, zánět v místě injekčního vpichu1
Malátnost4, pyrexie3, astenie, bolesti na hrudi4, mrazení4, únava4
Vyšetření
Abnormální poměr albuminu ku globulinu1, zvýšení alkalické fosfatázy v krvi4, zvýšení laktátdehydrogenázy v krvi
Zvýšení INR9, prodloužení protrombinového času9, změny barvy moči
*Jelikož jsou tyto účinky hlášeny spontánně z populace o neznámé velikosti, není vždy možné spolehlivě určit jejich frekvenci nebo zjistit příčinný vztah k užitému léku. Odhadovaná pacientská expozice klarithromycinu je vyšší než 1 bilion dní užívání.
1 Nežádoucí účinky hlášené pouze u injekční formy přípravku
2 Nežádoucí účinky hlášené pouze u přípravku ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním
3 Nežádoucí účinky hlášené pouze u přípravku ve formě perorální suspenze
4 Nežádoucí účinky hlášené pouze u přípravku ve formě tablet s okamžitým uvolňováním
5, 6,7, 8, 9, 11, 12 další informace viz oddíl c)
10 viz oddíl a)
c. Popis vybraných nežádoucích účinků
Flebitida v míste injekčního vpichu, bolesti v místě injekčního vpichu, bolesti cévy v místě vpichu injekce a zánět v místě injeknčího vpichu se týkají injekční formy klarithromycinu.
Selhání jater s fatálními následky bylo hlášeno velmi vzácně a obecně bylo spojeno se závažným výchozím onemocněním a/nebo současně užívanou medikací (viz bod 4.4).
V případě závažných akutních hypersenzitivních reakcí, jako je anafylaxe, Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza, je třeba ihned vysadit klarithromycin a neprodleně zahájit vhodnou léčbu (viz bod 4.4).
Stejně jako u ostatních makrolidů, byly u klarithromycinu velmi vzácně hlášeny případy prolongace QT intervalu, komorová tachykardie a torsades de pointes (viz body 4.4 a 4.5).
Pseudomembranózní kolitida ( Clostridium difficile associated diarrhea, CDAD) byla hlášena téměř u všech antibiotik včetně klarithromycinu a její závažnost se může pohybovat od mírné po život ohrožující. Z tohoto důvodu je důležité tuto diagnózu zvážit u pacientů s průjmem vzniklým následně po užívání antibiotik (viz bod 4.4).
V některých případech rhabdomyolýzy byl klarithromycin užíván současně se statiny, fibráty, kolchicinem nebo alopurinolem (viz body 4.3 a 4.4).
V souvislosti s užíváním klarithromycinu se vyskytla ztráta sluchu, která se po vysazení léčby obvykle upravila.
U pacientů léčených klarithromycinem se vyskytly se případy zbarvení zubů. Toto zbarvení je obvykle reverzibilní po profesionálním vyčištění zubů.
Z období postmarketingu byly hlášeny případy kolchicinové toxicity při jeho současném užívání s klarithromycinem, a to zejména u starších pacientů a pacientů s renální insuficiencí, z nichž některé končily fatálně (viz body 4.4 a 4.5).
Byly zaznamenány vzácné případy hypoglykemie, z nichž některé se objevily u pacientů, jež byli současně léčeni perorálními hypoglykemiky nebo inzulinem (viz body 4.4 a 4.5).
Z období postmarketingu byly hlášeny lékové interakce s účinky na centrální nervový systém (např. somnolence a zmatenost), které se objevily při společném užívání klarithromycinu a triazolamu. Z tohoto důvodu je u pacientů vhodné sledovat možné účinky na CNS (viz bod 4.5).
Existuje riziko závažného krvácení a významného vzrůstu INR a protrombinového času, pokud je klarithromycin užíván současně s warfarinem. INR a protrombinový čas je třeba pravidelně monitorovat, pokud pacienti užívají současně perorální antikoagulancia a klarithromycin (viz body 4.4 a 4.5).
Byly zjištěny vzácné případy výskytu tablet s prodlouženým uvolňováním klarithromycinu ve stolici, z nichž mnoho se vyskytlo u pacientů s anatomickými nebo funkčními gastrointestinálními poruchami, které způsobují zkrácení doby průchodu trávicím ústrojím (včetně ileostomie či kolostomie). V některých případech se rezidua tablet objevila ve stolici při průjmu. Doporučuje se, aby pacienti, kteří objeví rezidua tablet ve stolici a nejeví známky zlepšení stavu, byli převedeni na jinou formu klarithromycinu (např. suspenzi), nebo jiné antibiotikum.
Zvláštní skupiny pacientů: Nežádoucí účinky u imunokompromitovaných pacientů (viz část e.).
d. Pediatričtí pacienti
U dětí ve věku od 6 měsíců do 12 let byly provedeny klinické studie s užitím perorální suspenze klarithromycinu. Z tohoto důvodu by děti do 12 let věku měly užívat klarithromycin ve formě perorální suspenze.
Předpokládá se, že frekvence, typ a závažnost nežádoucích účinků u dětí jsou stejné, jako u dospělé populace.
e. Jiné zvláštní skupiny pacientů
Imunokompromitovaní pacienti
U pacientů s AIDS a jiných imunokompromitovaných pacientů léčených z důvodu mykobakteriálních infekcí vyššími dávkami klarithromycinu po dlouhé časové období bylo často obtížné odlišit nežádoucí účinky spojené s užitím klarithromycinu od známek působení viru lidské imunodeficience (HIV) nebo interkurentního onemocnění.
Nejčastějšími nežádoucími účinky, hlášenými u dospělých pacientů, léčených celkovými denními dávkami klarithromycinu od 1000 mg do 2000 mg, byly: nauzea, zvracení, změny chuti, bolesti břicha, průjem, exantém, flatulence, bolesti hlavy, zácpa, poruchy sluchu, zvýšení aspartátaminotransferázy (AST) v séru a zvýšení alaninaminotransferázy (ALT) v séru. Dále byly v nízké frekvenci hlášeny i nežádoucí účinky zahrnující dyspnoe, insomnii a sucho v ústech. Incidence byly srovnatelné jak u pacientů léčených dávkou 1000 mg, tak u pacientů léčených dávkou 2000 mg, byly však 3 - 4-krát vyšší u těch pacientů, kteří byli léčeni dávkou 4000 mg.
U těchto imunokompromitovaných pacientů bylo hodnocení laboratorních hodnot provedeno tak, že byly analyzovány ty hodnoty, které u daného testu překračovaly běžný rozsah abnormálních hodnot (tj. extrémně vysoké nebo naopak nízké limity). Na základě těchto kritérií mělo cca 2 – 3 % pacientů léčených klarithromycinem v dávkách 1000 mg nebo 2000 mg výrazně abnormální hladiny AST a ALT a abnormálně nízký počet leukocytů a trombocytů. Nižší procento pacientů v těchto dvou skupinách mělo také zvýšené hladiny močovinového dusíku v krvi (BUN). Lehce vyšší incidence abnormálních hodnot byla pozorována u pacientů užívajících dávku 4000 mg, a to ve všech parametrech, s výjimkou počtu leukocytů.
(cs)
|