salt:hasText
| - Ketoprofen je silně vázán na proteiny. Současné podávání jiných léčiv vážících se na proteiny, např.
antikoagulancií, sulfonamidů nebo hydantoinů, může vyžadovat úpravu dávky, aby se zamezilo
zvýšení hladin těchto léčiv v důsledku kompetice na vazebných místech plasmatických proteinů.
Ketoprofen nesmí být používán současně s jinými nesteroidními antirevmatiky a salicyláty, protože se tím zvyšuje potenciál výskytu nežádoucích účinků.
Kortikosteroidy: zvýšené riziko gastrointestinální ulcerace nebo krvácení (viz bod 4.4).
Antikoagulancia (heparin a warfarin) a inhibitory agregace destiček (tj. tiklopidin, klopidogrel): zvýšené riziko krvácení (viz bod 4.4).
Pokud se současnému podávání nelze vyhnout, musí být pacient pečlivě sledován.
Protidestičkové léky a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).
Antihypertenziva (beta-blokátory, inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu, diuretika): riziko snížení antihypertenzivních účinků (inhibice vazodilatačních prostaglandinů NSAID).
Trombolytika : zvýšené riziko krvácení.
Diuretika: ketoprofen snižuje účinky diuretik.
Diuretika mohou zvýšit riziko nefrotoxicity nestroidních antirevmatik.
Riziko porušení funkce ledvin je vyšší u pacientů, kteří současně s nesteroidními antirevmatiky dostávají diuretika nebo antihypertenziva nebo ACE inhibitory.
ACE inhibitory a antagonisté angiotensinu II : U pacientů s porušenou renální funkcí (např. dehydrovaní nebo starší pacienti) může současné podávání ACE inhibitorů nebo antagonistů angiotensinu II a inhibitorů cyklooxygenázy způsobit další deterioraci renálních funkcí, včetně možnosti akutního renálního selhání.
Jisté látky nebo terapeutické třídy mají potenciál přispívat k výskytu hyperkalémie: draselné soli,
kalium šetřící diuretika, ACE inhibitory, nesteroidní antirevmatika, hepariny (nízkomolekulární nebo
nefrakcionované), cyklosporin a takrolimus, a trimetoprim.
Ketoprofen zesiluje účinky perorálních antidiabetik a některých antiepileptik (fenytoin).
Srdeční glykosidy: nesteroidní antirevmatika mohou exacerbovat srdeční selhání, snížit rychlost glomerulární filtrace a zvýšit plasmatické hladiny glykosidů.
Lithium: snížená renální exkrece lithia a z toho plynoucí riziko zvýšení plasmatické koncentrace lithia, v některých případech dosahující hranice toxicity. Při zahájení léčby ketoprofenem u pacientů léčených lithiem, při úpravě dávky ketoprofenu nebo při jeho vysazení je u těchto pacientů nutno monitorovat plasmatické koncentrace lithia, a pacient musí být sledován s ohledem na projevy a symptomy intoxikace lithiem. Dávkování lithia by mělo být během léčby nesteroidními antirevamiky a po jejím ukončení upraveno.
Cyklosporin, takrolimus: zvýšené riziko nefrotoxicity.
Methotrexát: po podání nesteroidních antirevmatik, včetně ketoprofenu, současně s methotrexátem
(převážně při léčbě vysokými dávkami) se vyskytly těžké, někdy fatální toxicity. Toxicita byla
doprovázena zvýšenými a prodlouženými koncentracemi methotrexátu v krvi.
Dávkování methotrexátu:
vyšší než 15 mg týdně: zvýšené riziko hematologické toxicity methotrexátu, pravděpodobně související s odstraněním methotrexátu vážícího se na proteiny a jeho sníženou renální clearance.
nižší než 15 mg týdně: během prvních týdnů kombinační terapie by měl být kompletní krevní obraz monitorován každý týden. V případě jakékoli změny renálních funkcí nebo v případě, že se jedná o staršího pacienta, by měl být monitoring prováděn častěji.
Mifepriston: účinek mifepristonu může být při současném podání s nesteroidními antirevmatiky snížen. Nesteroidní antirevmatika se nesmějí podávat 8 až 12 dní po užití mifepristonu.
Pentoxifylin: Zvýšené riziko krvácení. Je potřeba častější klinické sledování a monitorování času krvácení.
Probenecid: Současné podávání probenecidu může výrazně snížit plasmatickou clearance ketoprofenu.
(cs)
|