salt:hasText
| - Doporučené dávkování
Dospělí a dospívající ve věku 12 let a starší
Léčba středně těžké a těžké refluxní ezofagitidy:
Pro léčbu refluxní ezofagitidy se používá denně 1 tableta přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety. V jednotlivých případech, zvláště pokud se u pacienta nedostavila odpovídající reakce na jinou léčbu, je možné dávku zdvojnásobit (tj. zvýšit na 2 tablety přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety denně).
Dospělí
Terapie k eradikaci
U pacientů s žaludečním nebo dvanáctníkovým vředem, kteří jsou vyšetřeni s pozitivním výsledkem na přítomnost bakterie Helicobacter pylori , se má provést eradikace kombinovanou léčbou.
Vzhledem k možné rezistenci se k eradikaci Helicobacter pylori doporučují následující kombinace:
2 x denně 1 tableta přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety
+ 2 x denně 1000 mg amoxicillinu
+ 2 x denně 500 mg clarithromycinu
2 x denně 1 tableta přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety
+ 2 x denně 400 - 500 mg metronidazolu
+ 2 x denně 250 - 500 mg clarithromycinu
2 x denně 1 tableta přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety
+ 2 x denně 1000 mg amoxicillinu
+ 2 x denně 400 - 500 mg metronidazolu
Další informace o ostatních složkách eradikační terapie, viz. jednotlivé souhrny údajů o přípravku.
Při rozhodování o délce terapie a ke správnému předepsání antibiotik je nutné vzít v úvahu oficiální regionální směrnice (např. národní směrnice) vztahující se k bakteriální rezistenci.
Léčba žaludečních a duodenálních vředů
Pokud u pacienta kombinovaná terapie není vhodná, např. pokud vyšetření na Helicobacter pylori je negativní, potom je doporučeno následující dávkování přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety v monoterapii:
Pro léčbu žaludečních a duodenálních vředů se podává denně 1 tableta přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety.
V individuálních případech, zvláště pokud se u pacienta nedostavila odpovídající reakce na jinou léčbu, je možné zdvojnásobit dávku (tj. zvýšit na 2 tablety přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety denně).
Zollinger-Ellisonúv syndrom
V dlouhodobé léčbě Zollinger-Ellisonova syndromu a jiných onemocnění spojených s patologickou nadměrnou sekrecí žaludeční kyseliny se doporučuje zahajovací dávka 80 mg (2 tablety přípravku Panogastin 40 mg enterosolventní tablety) denně. Následně může být dávka titrována dle potřeby na základě měření kyselé žaludeční sekrece. Při dávkách vyšších než 80 mg denně by měla být dávka rozdělena a podávána dvakrát denně. Přechodné zvýšení dávky nad 160 mg pantoprazolu je možné, ale nemělo by být podáváno delší dobu, než je nutné k adekvátní kontrole kyselosti. Doba trvání léčby u Zollinger-Ellisonova syndromu a jiných onemocnění spojených s patologickou nadměrnou kyselou žaludeční sekrecí není omezena a měla by se řídit klinickými potřebami.
Pacienti s postižením jaterních funkcí:
U pacientů se závažným postižením jaterních funkcí by se dávka měla snížit na 1 tabletu (40 mg pantoprazolu) ob den.
Pacienti se postižením ledvinových funkcí:
Není nutná žádná úprava dávkování.
Starší pacienti:
U starších pacientů se nemá překračovat denní dávka 40 mg pantoprazolu. Výjimkou je kombinovaná terapie k eradikaci Helicobacter pylori , kde se má i u starších pacientů použít obvyklá dávka pantoprazolu (2 x denně 40 mg) po dobu jednoho týdne.
Děti do 12 let
Pantoprazol 40 mg není doporučen pro děti do 12 let vzhledem k nedostatku dostupných údajů o podávání této věkové skupině.
Obecné instrukce:
Panogastin 40 mg enterosolventní tablety se nesmějí žvýkat ani drtit. Tablety se polykají vcelku a zapíjejí se malým množstvím vody.
Při kombinované léčbě k eradikaci Helicobacter pylori se druhá tableta Panogastin 40 mg má užít před večeří.
Kombinovaná léčba k eradikaci Helicobacter pylori trvá obvykle 7 dnů a může být prodloužena na maximálně 2 týdny. Pokud je pro léčbu vředu nutné další podávání pantoprazolu, podává se dávka obvyklá pro léčbu žaludečního nebo duodenálního vředu.
Pro zhojení duodenálních vředů je obvykle postačující léčba po dobu 2 týdnů. Pokud obvyklá dvoutýdenní léčba není dostačující, ve většině případů dojde k vyléčení během dalších dvou týdnů léčby.
Pro zhojení žaludečních vředů a refluxní ezofagitidy je obvykle postačující léčba po dobu 4 týdnů. Pokud tato léčba není dostačující, ve většině případů dojde k vyléčení během dalších 4 týdnů léčby.
(cs)
|