salt:hasText
| - Jakmile jsou příznaky astmatu pod kontrolou, může být dávka přípravku Formano postupně snížována. Duležitá je ale pravidelná kontrola pacientů během snižování dávky léku. Měla by být podávana nejnižší účinná dávku přípravku Formano.
Nedoporučuje se (a není dostatečné) používat dlouhotrvající beta-2 mimetika jako léčbu první volby při astmatu.
Během léčby Formanem se mohou vyskytovat nežádoucí účinky souvisící s astmatem. Pacientům by mělo být doporučeno, aby pokračovali v léčbě, ale pokud po zahájení léčby Formanem příznaky astmatu neustoupí a budou se stále zhoršovat, je nutné se poradit s lékařem.
Ačkoli přípravek Formano může být uváděný jako přídatná léčba, když inhalační kortikosteroidy nezajišťují dostatečnou kontrolu příznaků astmatu, pacienti by neměli zahájovat léčbu formoterolem v průběhu akutního těžkého astmatického záchvatu nebo pokud u nich nastane akutní zhoršení příznaků astmatu.
Opatrnosti je třeba v případě:
ischemické choroby srdeční
srdečních arytmií (zejména u atrioventrikulární blokády III. stupně)
vážné srdeční dekompenzace
idiopatické subvalvulární aortální stenózy
hypertrofické obstrukční kardiomyopatie
tyreotoxikózy
potvrzeného či suspektního prodloužení intervalu QT (QTc > 0.44 s, viz bod 4.5).
U diabetiků by měla být častěji sledována glykémie z důvodu hyperglykemických účinků beta2-mimetik.
Hypokalémie:
Léčba beta2-mimetiky může vést k potenciálně vážné hypokalémii. Zvláštní opatrnosti je třeba u akutního těžkého astmatu, jelikož hypoxie zvyšuje riziko hypokalémie.
Hypokalemický účinek může být vyvolán průvodním podáváním jiných léků (viz bod 4.5). V takových případech je třeba kontrolovat hladiny draslíku v séru.
Paradoxní bronchospasmus:
Stejně jako u ostatních inhalačních léků, i u tohoto přípravku existuje riziko paradoxního bronchospazmu. Pokud taková situace nastane, léčba musí být okamžitě přerušena a nahrazena alternativní léčbou.
Protizánětlivá léčba:
Při pravidelné léčbě astmatiků beta2-mimetiky by měla být léčba doplněna protizánětlivým inhalačním přípravkem (např. kortikosteroidy a/nebo u dětí dinatrium-kromoglykátem) nebo perorálním kortikosteroidem. Při každém zahájení léčby formoterolem by pacient měl být vyšetřen s cílem zjistit, jak dobře je kontrolován stávající protizánětlivou léčbou. Pacienti by měli být poučeni, aby po zahájení léčby formoterolem nadále pokračovali v užívání protizánětlivé léčby, i když se symptomy zlepší. Pokud nedojde ke zlepšení symptomů nebo pokud se zvyšuje počet dávek formoterolu nutných ke kontrole symptomů, obvykle se jedná o zhoršení základního onemocnění a pacient by měl být instruován, že v takovém případě je třeba vyhledat lékaře, aby upravil léčbu.
Formoterol ve formě prášku k inhalaci by neměl být používán v případě předčasného porodu nebo hrozícího potratu.
Stejně jako ostatní beta2-mimetika, i formoterol může zeslabit porodní bolesti prostřednictvím relaxace děložních hladkých svalů.
Pacienti se vzácným dědičným onemocněním intolerance galaktózy, Lappovy nedostatečnosti laktázy či glukózo-galaktózovou malabsorpcí by neměli užívat tento lék.
Podávání přípravku dětem je podmíněno dohledem dospělé osoby.
(cs)
|