salt:hasText
| -
Těhotenství
V prospektivní studii dostalo 80 pacientek trpících těhotenskou hyperemezí vysoké dávky droperidolu (průměrně 1mg/h během 50 hodin) ke kontrole nauzey a zvracení. Gestační věk při porodu, průměrná porodní hmotnost, výskyt předčasných porodů a výskyt SGA syndromu (dětí malých na svůj gestační věk) byly srovnatelné s kontrolní skupinou stejných pacientek před léčbou droperidolem.
Jiná studie, během níž 28 pacientek užívalo po dobu 40 hodin droperidol průměrně v dávkách 1 mg/hod, neprokázala žádné statisticky významné rozdíly před a po léčbě droperidolem v těchto parametrech: počet spontánních či plánovaných potratů, Apgar skóre, gestační věk při porodu a porodní hmotnost.
U potkanů se droperidol nejevil jako teratogenní. Studie na zvířatech týkající se vlivu na těhotenství, embryo, plod, porod a postnatální vývoj nejsou dostatečné.
U novorozenců od matek pod dlouhodobou léčbou a s vysokými dávkami neuroleptik byly popisovány dočasné neurologické poruchy extrapyramidové povahy.
V praxi je tudíž z preventivních důvodů lepší droperidol během těhotenství nepodávat. Pokud je jeho podávání nutné, doporučujeme pak v pozdějším těhotenství monitorovat neurologické funkce novorozence.
Kojení
Je známo, že se neuroleptika butyrofenonového typu vylučují do mateřského mléka. Proto je vhodné omezit léčbu droperidolem na jedinou dávku anebo v případě potřeby opakovaného podání léku kojení přerušit. Opakované podávání léku se nedoporučuje.
�
(cs)
|