Ropivacine by měl být podáván opatrně u pacientů užívajících jiná lokální anestetika nebo látky strukturně podobné lokálním anestetikům amidového typu, např. některá antiarytmika (lidokain, mexiletin) protože jejich systémové toxické účinky se sčítají. Současné používání Ropivacinu s celkovými anestetiky a opioidy může vzájemně potencovat nežádoucí účinky jmenovaných skupin léků. Ačkoliv nebyly provedeny specifické interakční studie ropivakainu s antiarytmiky třídy III (např. amiodaronem), doporučuje se zvýšená opatrnost (viz 4.4).
Tvorba hlavního metabolitu ropivakainu, 3-hydroxyropivakainu, je závislá na cytochromu P450 (CYP) 1A2. Potentní inhibitory CYP1A2, jako fluvoxamin a enoxacin mohou při současném podávání s kontinuální infuzí ropivakainu působit interakce. Pokud byl současně s ropivakainem podán fluvoxamin, plasmatická clearance ropivakainu in vivo se snížila až o 77%. Z tohoto důvodu by neměl být ropivakain podáván delší dobu o osob léčených silnými inhibitory CYP1A2 (viz kapitola 4.4).
In vivo byla plasmatická clearance ropivakainu snížena o 15 % při současném podání ketokonazolu, potentního selektivního imnhibitoru CYP3A4; v praxi je však inhibice tohoto isoenzymu klinicky nevýznamná.
In vitro je ropivakain kompetitivním inhibitorem CYP2D6, ale při plasmatických koncentracích dosahovaných při běžném klinickém použití tento isoenzym pravděpodobně neinhibuje.
(cs)