salt:hasText
| - Pro všechny indikace
Následující upozornění se týká všech způsobů aplikace, uvedená rizika jsou však vyšší při intravaskulárním podání.
Zvláštní upozornění
Hypersenzitivní reakce
Obzvláště pečlivé zhodnocení rizika a prospěchu se požaduje u pacientů se známou přecitlivělostí na Ultravist nebo na některou jeho pomocnou látku anebo u pacientů, kteří mají v anamnéze hypersenzitivní reakci na některou jódovanou kontrastní látku, a to z důvodu vyššího rizika vzniku hypersenzitivní reakce.
U pacientů se známou hypersenzitivitou nebo u pacientů, u kterých již došlo k reakci na jódované kontrastní látky, je vyšší riziko, že dojde k závažné reakci. Tyto reakce se však nevyskytují pravidelně a jejich povahu nelze předvídat.
Thyroidální dysfunkce
Zvláště pečlivé zhodnocení prospěchu a rizika je nutné u pacientů se známým nebo suspektním hyperthyreoidismem nebo strumou, protože jódované kontrastní látky mohou u těchto pacientů navodit hyperthyreoidismus nebo thyreotoxickou krizi. U pacientů se známým nebo suspektním thyreoidismem je možné zvážit vyšetření funkce štítné žlázy a/nebo preventivní podání thyreostatické medikace před aplikací Ultravistu.
Staří pacienti
Vaskulární patologie a neurologické poruchy vytvářejí často u starých pacientů podmínky pro zvýšené riziko nežádoucích reakcí na jódované kontrastní látky.
Špatný celkový stav pacienta
U pacientů ve velmi špatném celkovém stavu je třeba zvlášť pečlivě uvážit nezbytnost vyšetření.
Zvláštní opatření
Pro všechny indikace:
Hypersenzitivní reakce
Ultravist může být spojován s anafylaktoidními/hypersenzitivními nebo jinými idiosynkratickými reakcemi charakterizovanými kardiovaskulárními, respiračními a kožními projevy.
Možné jsou alergii podobné reakce od mírných až po závažné včetně šoku (viz část Nežádoucí účinky). Ke většině reakcí dochází během jedné hodiny po aplikaci. Mohou se však vyskytnout i opožděné reakce (po hodinách až dnech).
Riziko hypersenzitivních reakcí je vyšší v případě:
předcházející reakce na kontrastní látky
anamnézy bronchiálního astmatu nebo jiného alergického onemocnění
Pacienti, u kterých se objevily tyto reakce během léčby beta-blokátory, mohou být rezistentní na léčebný účinek beta-agonistů (viz Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce“)
Pacienti s kardiovaskulárním onemocněním jsou mnohem více náchylní k závažným nebo dokonce k fatálním následkům v případě výskytu těžké hypersenzitivní reakce.
Vzhledem k možnosti závažných hypersensitivních reakcí se doporučuje pacienta po vyšetření sledovat.
Pro všechny pacienty musí být zajištěna dostupnost prostředků pro neodkladnou péči.
Dojde-li k reakci hypersenzitivity (viz 4.8 Nežádoucí účinky), aplikace kontrastní látky musí být okamžitě přerušena a -je-li nutné- musí být zahájena venózní cestou specifická léčba. Pro aplikaci kontrastní látky se proto doporučuje použít flexibilní katétr. Aby byl v případě nutnosti umožněn okamžitý zásah, je třeba mít okamžitě dostupné příslušné léky, endotracheální kanylu a respirátor.
Pokud je použita premedikace, doporučují se kortikosteroidy.
4.4.1 Intravaskulární aplikace
Renální poškození
Po inravaskulárním podání Ultravistu se může objevit kontrastními látkami navozená nefrotoxicita, projevující se jako přechodná porucha ledvinných funkcí. Ve vzácných případech může dojít k akutnímu selhání.
Rizikové faktory zahrnují např.:
již dříve existující renální insuficienci
dehydrataci
diabetes mellitus
mnohočetný myelom / paraproteinémii
opakovaná a/nebo vysoká dávka Ultravistu
U všech pacientů, kterým je podán Ultravist, by měla být zajištěna dostatečná hydratace především udržováním intravaskulární infuze před vyšetřením i po vyšetření až do té doby, než je kontrastní látka odstraněna ledvinami.
Mělo by se vyvarovat další zátěže ledvin ve formě nefrotoxických léků, orálních cholecystografických látek, arteriální svorky, renální arteriální angioplastiky, velkých chirurgických zákroků atd. až do doby, než je kontrastní látka z organismu odstraněna.
Další vyšetření s kontrastní látkou by mělo být odloženo do té doby, dokud se renální funkce nevrátí na úroveň před vyšetřením.
Pacienti na dialýze mohou dostat radiologickou kontrastní látku, protože jódované kontrastní látky jsou odstraněny dialyzačním procesem.
Kardiovaskulární onemocnění
Zvýšené riziko klinicky významných hemodynamických změn a arytmií je u pacientů se závažným srdečním onemocněním nebo závažným onemocněním koronárních tepen.
U pacientů s onemocněním chlopní a pulmonální hypertenzí může vést podání kontrastní látky k výrazným hemodynamickým změnám. Reakce s ischemickými změnami na EKG a výraznými arytmiemi jsou častější u starších pacientů a u pacientů, kteří již trpěli onemocněním srdce před vyšetřením.
U pacientů se srdečním selháním může injekce kontrastní látky vyvolat plicní edém.
Poruchy CNS
Pacienti s epileptickými záchvaty v anamnéze nebo s jinou poruchou CNS mohou mít zvýšené riziko výskytu záchvatů křečí a neurologických komplikací v souvislosti s podáním Ultravistu. Neurologické komplikace jsou mnohem častější při cerebrální angiografii a souvisejících postupech.
Feochromocytom
Riziko vzniku hypertenzní krize. Doporučuje se premedikace blokátory alfa-receptorů.
Pacienti s autoimunitními poruchami
U pacientů s autoimunitním onemocněním byly popsány závažné vaskulitidy nebo syndrom podobný Stevens-Johnsonovu.
Myasthenia gravis
Podání jódované kontrastní látky může zesílit příznaky myasthenia gravis.
Alkoholismus
Akutní nebo chronický alkoholismus může zvyšovat propustnost hematoencefalické bariéry. Tím je usnadněn prostup kontrastní látky do mozkové tkáně, který může vést k reakci CNS. Vzhledem k možnosti snížení prahu záchvatové pohotovosti je třeba velké opatrnosti u alkoholiků a pacientů drogově závislých.
Tromboembolické příhody
Vlastností neionických kontrastních látek je nízká interference s normálními fyziologickými funkcemi. V důsledku toho mají neionické kontrastní látky nižší antikoagulační aktivitu in vitro než ionické látky. Kromě kontrastní látky samotné může ke vzniku tromboembolické příhody přispět mnoho dalších faktorů: trvání procedury, počet injekcí, materiál katétru a stříkačky, existující onemocnění a konkomitantní léčba. Proto je naprosto nezbytné při vaskulární katetrizaci věnovat velkou péči technickému provedení angiografie, často proplachovat katétr fyziologickým roztokem (pokud možno s přídavkem heparinu) a co nejvíce zkrátit dobu vyšetření, aby riziko vzniku trombózy a embolie související s vyšetřením bylo co nejmenší.
Uvádí se, že použití plastových stříkaček namísto skleněných snižuje, ale neeliminuje úplně pravděpodobnost vzniku sraženiny in vitro.
Opatrnosti je třeba u pacientů s homocystinurií vzhledem k nebezpečí vzniku trombózy a embolie.
4.4.2 Aplikace v dalších tělních dutinách
Před provedením hysterosalpingografie musí být vyloučeno těhotenství
Zánět žlučovodů a adnex zvyšuje riziko reakcí po provedení ERCP a hysterosalpingografie.
Nízko-osmolární ve vodě rozpustné kontrastní látky by měly být běžně využívány při vyšetření gastrointestinálního traktu u novorozenců, kojenců a malých dětí, protože u těchto pacientů je velké riziko aspirace, intestinální okluze a extraluminálního průniku do peritoneální dutiny.
(cs)
|