salt:hasText
| - Akutní toxicita
Akutní toxicita byla sledována u různých živočišných druhů (u myší, potkanů, psů). Příznaky intoxikace odpovídají příznakům uvedeným v bodě 4.9 „Předávkování“.
Chronická toxicita
Při subchronickém a chronickém podávání perorálních a intravenózních dávek byly u všech zvířat příznaky intoxikace shodné: U psů a králíků snížený příjem potravy, snížené přibývání na hmotnosti, průjem, leukocytóza a anemie, zvýšené hodnot LDH a alkalické fosfatázy, útlum a anorexie; u potkanů zvýšení aktivit AST, ALT a celkového bilirubinu.
Nejnižší toxická dávka po chronickém podávání potkanům a psům se pohybovala mezi 11 a 35 mg/kg tělesné hmotnosti. Rozsah letálních dávek po perorální aplikaci lze očekávat v rozmezí mezi 35 a 115 mg/kg tělesné hmotnosti.
Po i.v. podání se nejnižší toxická dávka pohybovala u psů mezi 6 a 18 mg/kg tělesné hmotnosti, u králíků mezi 2 a 10 mg/kg tělesné hmotnosti.
Mutagenní a tumorigenní potenciál
Metoklopramid nebyl podroben extenzivnímu testování mutagenity. Při sledování mutagenity metoklopramidu na 3 bakterielních kmenech ( salmonella ), nebyly zjištěny náznaky mutagenních vlastností.
Ve studii trvající 77 týdnů a sledující u potkanů tumorigenní potenciál perorálně podávaných dávek 40násobně vyšších než odpovídá terapeutickým dávkám u člověka, nebylo zjištěno nic významného s výjimkou zvýšení hladiny prolaktinu. V klinických ani epidemiologických studiích dosud nebyla nalezena korelace mezi chronickým užíváním látek, zvyšujících hladinu prolaktinu, a mezi tumorigenním účinkem na mléčné žlázy.
Toxické ovlivnění reprodukčních funkcí
Reprodukční studie probíhaly na třech živočišných druzích (u myší, potkanů a králíků). Ani v nejvyšších používaných dávkách (116,2 anebo 200 mg/kg tělesné hmotnosti per os) nebyly zjištěny náznaky teratogenních nebo emryotoxických vlastností.
Dávkování, které způsobilo zvýšení hladiny prolaktinu, vyvolalo u potkanů reverzibilní poruchy spermatogeneze.
U člověka jsou dostupné zkušenosti o použití metoklopramidu v graviditě u cca 200 dvojic matka-dítě; u zhruba 130 z nich šlo o expozici v průběhu prvního trimestru. U novorozenců nebyly popsány žádné nežádoucí reakce; rozsah dosavadních zkušeností však ještě neumožňuje vyloučit tuto možnost s dostatečnou jistotou.
Studie reprodukční toxicity metoklopramidu v kombinaci s cytostatiky nejsou k dispozici.
(cs)
|