salt:hasText
| - Může se objevit průjem, únava, bolest hlavy, závratě, anxieta a neklid. Vzácně se může objevit exantém. V ojedinělých případech byl pozorován vývoj deprese.
Převážně u dětí se může vyskytnout dyskinetický syndrom (mimovolné spastické pohyby, především hlavy, krku a ramen). Tyto nežádoucí účinky se projevují například jako upřený pohled vzhůru nebo do strany, jako spazmus obličejových nebo žvýkacích svalů, vyplazení jazyka, spazmus svalů faryngu a jazyka, nepřirozeně zkřivené držení anebo kroutivé pohyby hlavy a krku, opistotonus, flexní křeč paží, vzácně extenzní křeč dolních končetin. Antidotum: biperiden.
Byly popsány ojedinělé případy parkinsonismu (tremor, rigor, akinesie) a pozdní dyskineze po dlouhodobém užívání metoklopramidu u geriatrických pacientů.
V ojedinělých případech se po užívání metoklopramidu objevil maligní neuroleptický syndrom (charakteristické známky: horečka, svalová rigidita, poruchy vědomí a změny krevního tlaku). Jako bezprostřední opatření se doporučuje: Přerušit podávání metoklopramidu, ochlazovat pacienta, podávat dantrolen a/nebo bromokryptin, zajistit dostatečný příjem tekutin. Po dlouhodobém podávání metoklopramidu se může zvyšovat hladina prolaktinu a může se objevit gynekomastie, galaktorea nebo poruchy menstruačního cyklu. V takovém případě je třeba podávání přípravku přerušit. Zvláštní pozornosti zasluhují nežádoucí účinky u mladistvých a u pacientů s těžkou renální insuficiencí, kdy vylučování metoklopramidu je sníženo; jestliže se v těchto případech nežádoucí účinky projeví, je nutné přerušit dávkování přípravku okamžitě.
Extrapyramidové nežádoucí účinky jako akutní dystonie a dyskineze, parkinsonský syndrom a akatizie se mohou objevit i po podání jedné dávky, zvláště pak u dětí a mladých dospělých (viz. bod 4.4.).
Zvláště u novorozenců se může objevit methemoglobinémie , spojovaná s nedostatkem NADH cytochrom b5 reduktasy.
(cs)
|