salt:hasText
| - Symptomy předávkování mohou zahrnovat bradykardii, hypotenzi, akutní srdeční insuficienci a bronchospasmus.
Základní léčba předávkování by měla zahrnovat:
Přísnou kontrolu, léčbu na jednotce intenzivní péče, výplach žaludku, podání aktivního uhlí a laxativ, aby se zabránilo absorpci léčiva dosud přítomného v gastrointestinálním traktu, podání plasmy nebo náhražek plasmy k léčbě hypotenze a šoku.
Významná bradykardie může být korigována podáním atropinu 1-2 mg intravenózně a/nebo zavedením kardiostimulátoru. Pokud je třeba, může následovat intravenózní podání glukagonu v bolusové dávce 10 mg. V případě potřeby lze podání opakovat či zavést intravenózní infuzi glukagonu rychlostí 1-10 mg/hod v závislosti na odpovědi pacienta. Jestliže pacient nereaguje nebo glukagon není k dispozici, lze podat betasympatomimetikum, např. dobutamin intravenózně rychlostí 2,5- 10 µg/kg/min.
Dobutamin má pozitivně inotropní účinek, a proto může být podán k léčbě hypotenze a akutní srdeční insuficience. Je pravděpodobné, že tyto dávky nebudou dostatečné k antagonizaci kardiálních účinků beta blokátoru a za předpokladu značného předávkování. Dávku dobutanimu je třeba zvyšovat podle potřeby, aby se dosáhlo žádoucí odpovědi s ohledem na klinický stav pacienta.
Lze uvažovat o podání kalciových iontů. Bronchospasmus lze obvykle odstranit podáním bronchodilatancií.
(cs)
|