Fluorid sodný nemá mutagenní vlastnosti. Ve vysokých koncentrací však může vyvolat poškození chromozomů. Fluorid sodný nemá kancerogenní vlastnosti v dlouhodobých studiích na zvířatech, z epidemiologických studií vyplývá, že jeho vliv na výskyt nádorových onemocnění je patrně zanedbatelný.
Z hlediska reprodukční toxicity lze konstatovat, že fluorid sodný je ve vysokých dávkách teratogenem v experimentálních studiích u zvířat. Při podávání nízkých dávek byly v epidemiologických studiích zaznamenány případy poškození plodů nebo zvýšený výskyt malformací. V jedné epidemiologické studii byl prokázán statisticky významný zvýšený výskyt Downova syndromu, nebylo však jednoznačně prokázáno, že byl způsoben v příčinné souvislosti se zvýšeným příjmem fluoru v pitné vodě. Fluorid sodný se vylučuje do mateřského mléka v koncentracích odpovídajících 21-32 % plazmatických koncentrací matky. Jeho použití v období kojení je bezpečné.
Bezpečnost fluoridu sodného obsaženého v přípravku Natrium fluoratum Slovakofarma byla prověřena jeho dlouhodobým používání v klinické praxi.
(cs)