salt:hasText
| - Tablety se polykají celé s přiměřeným množstvím tekutiny. Tablety se nežvýkají ani nedrtí. Pacientům, kteří mají potíže s polykáním, se tablety mohou také dispergovat v polovině sklenice neperlivé vody. Jiné tekutiny se použít nemají, protože by se mohl rozpustit enterosolventní potah. Míchat, dokud se tablety nerozpadnou a vypít tekutinu s peletami ihned anebo nejdéle do 15 minut. Vypláchnout sklenici polovinou sklenice vody a vypít. Pelety se nesmějí rozkousat ani rozdrtit.
Pacientům, kteří nemohou polykat, se tablety mohou dispergovat v neperlivé vodě a podat žaludeční sondou. Důležité je pečlivě otestovat vhodnost zvolené stříkačky a hadičky. Instrukce o přípravě a podání viz bod 6.6.
Dospělí a mladiství starší než 12 let
Refluxní choroba jícnu
léčba erozivní refluxní ezofagitidy
40 mg jednou denně po dobu 4 týdnů.
Další 4 týdny léčby se doporučují u pacientů, jejichž ezofagitida se nezhojila anebo kteří mají přetrvávající příznaky.
dlouhodobá léčba pacientů se zhojenou ezofagitidou, k prevenci relapsu
20 mg jednou denně.
symptomatická léčba refluxní choroby jícnu
20 mg jednou denně u pacientů bez ezofagitidy. Pokud po 4 týdnech nebylo dosaženo zvládnutí příznaků, je třeba pacienty znovu vyšetřit. Po vymizení příznaků je možné dosáhnout dodatečné kontroly používáním 20 mg jednou denně. U dospělých je možné v případě potřeby použít na požádání léčebný režim s užíváním 20 mg jednou denně. U pacientů léčených nesteroidními antiflogistiky, pokud je u nich riziko vývoje žaludečních a duodenálnch vředů, se dodatečná kontrola příznaků léčebným režimem na požádání nedoporučuje.
Dospělí
V kombinaci s vhodným antibakteriálním léčebným postupem k eradikaci Helicobacter pylori a
léčba duodenálního vředu spojeného s výskytem Helicobacter pylori a
prevence recidivy peptických vředů u pacientů s vředy spojenými s Helictobacter pylori
20 mg esomeprazolu plus 1 g amoxicilinu a 500 mg klarithromycinu, vše dvakrát denně po 7 dní.
Pacienti vyžadující dlouhodobou léčbu nesteroidními antiflogistiky
Léčba žaludečních vředů spojených s terapií nesteroidními antiflogistiky: Obvyklá dávka je 20 mg jednou denně. Léčba trvá 4-8 týdnů.
Prevence žaludečních a duodenálních vředů spojených s terapií nesteroidními antiflogistiky u rizikových pacientů: 20 mg jednou denně.
Prevence opětovného krvácení ze žaludečních a duodenálních vředů jako pokračování intravenózní léčby
40 mg jednou denně po dobu 4 týdnů po intravenózní léčbě k prevenci opětovného krvácení ze žaludečních a duodenálních vředů.
Léčba Zollingerova-Ellisonova syndromu
Doporučená zahajovací dávka je 40 mg esomeprazolu dvakrát denně. Dávkování je pak třeba individuálně upravit a pokračovat v léčbě tak dlouho, jak je klinicky indikováno. Podle dostupných klinických údajů se u většiny pacientů dají příznaky zvládnout dávkami v rozsahu 80 mg až 160 mg esomeprazolu denně. Při dávkování vyšším než 80 mg denně je třeba dávku rozdělit a podávat dvakrát denně.
Děti mladší než 12 let
Esomeprazol Sandoz se dětem mladším než 12 let nepodává, protože o použití u této věkové skupiny nejsou k dispozici dostatečné údaje.
Porucha renálních funkcí
U pacientů s poruchou renálních funkcí není třeba upravovat dávkování. Protože o podávání pacientům s těžkou renální insuficiencí jsou zkušenosti omezené, doporučuje se při léčbě těchto pacientů opatrnost (viz bod 5.2).
Porucha jaterních funkcí
U pacientů s mírnou až středně závažnou poruchou jaterních funkcí není třeba upravovat dávkování. U pacientů s těžkou poruchou jaterních funkcí se jako maximální dávka esomeprazolu nemá překročit 20 mg. (viz bod 5.2).
Starší pacienti
U starších pacientů není úprava dávkování nutná.
(cs)
|