salt:hasText
| - K předávkování resp. k akutní intoxikaci může dojít u dětí po náhodném požití léku pro dospělé.
Časné příznaky akutní intoxikace: zvracení do jedné hodiny po požití léku, hematemesis, meléna, neklid, hypotenze, tachypnoe s cyanózou. Za několik hodin se může objevit kóma a smrt.
Léčba
Začít se musí okamžitým vyprázdněním žaludku, což lze doma docílit tak, že se vyvolá zvracení drážděním uvuly prstem.
Pak se podá vlažný roztok zažívací sody (natriumhydrogenkarbonát, soda-bikarbona), který způsobí jednak zvracení, jednak vytvoří se železem komplex a zpomalí jeho resorpci. Téměř vždy je indikován převoz do nemocnice, protože často není jasné kolik železa dítě požilo.
Na oddělení intenzivní péče se zavede žaludeční sonda a provede se laváž žaludku, nejlépe roztokem 4 g natriumhydrokarbonátu ve 100 ml vody. Před vytažením žaludeční sondy se podá roztok obsahující 5 až 10 g desferioxaminu (přípravek Desferal) nebo 60 ml 4% natriumhydrokarbonátu do žaludku. Další podpůrná terapie závisí na stavu dítěte (šok, metabolická acidóza). Desferioxamin je lékem volby specifické terapie hyperferémie. Podává se většinou 1 g i.m., další 0,5 g za 4 a 8 hodin, a pak ve 12 hodinových intervalech podle klinického stavu. Má-li dítě hypotenzi, podává se dávka desferioxaminu i.v. a jednotlivá dávka by neměla být větší než 15 mg/kg hmotnosti za 1 hodinu do celkové dávky 1 g. Tato dávka by se měla opakovat za 4 až 12 hodin. Ke zlepšení dochází za několik hodin (až dnů) od začátku intoxikace.
Pozdní komplikace (pneumonitis, jaterní a neurologické léze) jsou možné. Dítě, které přežije 3-4 dny, vyvázne většinou bez následků.
(cs)
|