salt:hasText
| - Výskyt nežádoucích účinků závisí na věku pacientky a jde zejména o projevy zesílených fyziologických účinků estrogenů. Část nežádoucích účinků vzniká jako důsledek hepatálního metabolizmu estradiolu.
Všechny estrogenové přípravky mohou zejména na začátku léčby způsobit lehké nežádoucí účinky jako napětí
a hypertrofii prsů, mastalgii, slabé vaginální krvácení, retenci sodíku a tekutin, zvyšování tělesné hmotnosti, bolesti hlavy, parestézie a nauzeu. Tyto účinky závisí na dávce a často spontánně vymizí při dlouhodobé terapii.
Nežádoucí účinky byly rozděleny podle frekvence výskytu za použití následující konvence: velmi časté (≥ 1/10); časté (( 1/100 až ( 1/10); méně časté (( 1/1 000 až ( 1/100); vzácné (( 1/10 000 až ( 1/1 000); velmi vzácné (( 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Třída orgánových systémů
Velmi časté
((1/10)
Časté
((1/100 až <1/10)
Méně časté
((1/1000 až < 1/100)
Vzácné
((1/10000 až < 1/1000)
Psychiatrické poruchy
Sklon k depresi, anorexii
Snížení libida
Poruchy nervového systému
Bolest hlavy, parestezie
Cévní poruchy
Venózní trombo-embolická nemoc
Hypertenze
Gastrointestinální poruchy
Nauzea
Zvracení, průjem
Poruchy jater a žlučových cest
Poruchy jaterních funkcí
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Vyrážka, kopřivka, chloasma, různé erupce
Stevens-Johnsonův syn-drom, erythema multiformae a nodosum
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Napětí a zvětšení prsů, bolest prsů, endometriální hyperplazie
Abnormální děložní krvácení, karcinom endometria, karcinom prsu
Slabé vaginální krvácení
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Edém, retence sodíku a tekutin
Vyšetření
Zvýšení tělesné hmotnosti
Nežádoucí účinky potenciálně ohrožující život. Podávaní estradiolu bez současného podávání progesteronu je u žen s funkční dělohou spojeno se zvýšeným rizikem vzniku endometriální hyperplazie a endometriálního karcinomu jako důsledku excesivní růstové stimulace endometria. Velikost tohoto rizika závisí na dávce a trvání léčby. Je menší při kombinované terapii estrogen – progesteron. Estrogeny významným způsobem ovlivňují kardiovaskulární systém (hypertenze). Estrogenová terapie zvyšuje riziko venózních tromboembolických komplikací. Riziko vzniku arteriálních trombóz není jednoznačně prokázán. Poruchy jaterních funkcí (žloutenka, adenomy). Potenciální teratogenita.
Těžké nebo ireverzibilní nežádoucí účinky. V průběhu terapie estradiolem se může vyskytnout závažné abnormální děložní krvácení. Je nutná endometriální biopsie k vyloučení přítomnosti karcinomu. Při aplikaci mužům (terapie karcinomu prostaty) je třeba počítat s feminizací (gynekomastie, inhibice spermatogenezy, ztráta libida, impotence).
Symptomatické nežádoucí účinky. Všechny estrogenové preparáty mohou zejména na začátku léčby způsobit lehké nežádoucí účinky jako napětí a hypertrofii prsů, mastalgii, slabé vaginální krvácení, retenci sodíku a tekutin, zvyšování tělesné hmotnosti, bolesti hlavy, parestézie a nauzeu, sklon k depresi, anorexii, průjem, dávení, edémy a kožní změny, chloazmu, urtikarii, různé erupce a alergické reakce. Po přerušení podávání estrogenů často nastává děložní krvácení.
U dětí je možnost předčasného uzavření epifyzárních štěrbin.
(cs)
|