Žádná z toxikologických studií nezkoumala samotný Colpermin, nicméně všechny z nich byly prováděny s přípravky obsahujícími silici máty peprné nebo s jejími složkami. Po jednorázovém podání jsou silice máty peprné a její složky velmi dobře snášeny. Ve studii akutní perorální toxicity byla jak pro potkany tak pro myši určena hodnota LD50 4000 mg peprmintového oleje / kg tělesné hmotnosti. To potvrzuje hodnota z dřívější studie, kde pro LD50 potkany hodnota 4441(653 mg / kg tělesné hmotnosti po p.o. užití. Ze studií subakutní perorální toxicity se domníváme, že nežádoucí účinky vzrůstají při hodnotách (40 mg / kg / den per os. Tato dávka odpovídá 2,8 g p.o. / den při průměrné hmotnosti člověka 70 kg.
Vzhledem k dobrému bezpečnostnímu profilu silice máty peprné v interním i externím použití můžeme vyloučit rizika reprodukční nebo imunologické toxicity, onkogenního nebo karcinogenního potenciálu, přestože specifické studie na zvířatech jsou nedostatečné.
Sama silice máty peprné nezpůsobuje signifikantní riziko mutagenity. Silice máty peprné a mentol jsou všeobecně považovány za nemutagenní. Dlouhodobé studie se silicí máty peprné v dávce 4 nebo 16 mg/kg hmotnosti u myší starších než 80 týdnů vykazují stejný výskyt tumorů jak ve skupině s léčivou látkou, tak v kontrolní.
K dispozici nejsou žádné studie týkající se karcinogenity silice máty peprné. Ze studií provedených v Americkém národním toxikologickém programu vyplývá, že D,L- mentol není karcinogenní u obou pohlaví myší ani potkanů.
(cs)