salt:hasText
| - 4.8.1. Nejčastější nežádoucí účinky zaznamenané v rámci klinických studií s karvedilolem u pacientů s chronickým srdečním selháním
Centrální nervový systém: závratě (velmi často).
Kardiovaskulární systém: bradykardie, posturální hypotenze, hypotenze (často) a synkopa (vzácně); různě lokalizované edémy - generalizovaný, periferní, ortostatický, genitální, edém dolních končetin, hypervolémie a přetížení oběhu tekutinami (často); AV-blok (méně často); srdeční selhání během zvyšování dávky (méně často).
Gastrointestinální systém: nauzea, průjem, zvracení (často).
Hematologie: trombocytopenie (často).
Metabolismus: hyperglykemie (často u pacientů s prediabetes mellitus), zvýšení tělesné hmotnosti, hypercholesterolemie.
Jiné: poruchy vidění (často), akutní selhání ledvin a poruchy renálních funkcí u pacientů s difúzním vaskulárním onemocněním a/nebo zhoršenou funkcí ledvin.
Frekvence výskytu nežádoucích účinků nezávisí na dávce, s výjimkou závratí, poruch vidění a bradykardie. Spektrum nežádoucích účinků při užívání karvedilolu k léčbě hypertenze a ke dlouhodobé léčbě ischemické choroby srdeční je shodné jako u chronického srdečního selhání, ale výskyt nežádoucích účinků je u této skupiny pacientů nižší.
4.8.2. Nejčastější nežádoucí účinky zaznamenané v rámci klinických studií s karvedilolem u pacientů s hypertenzí a ischemickou chorobou srdeční
Centrální nervový systém: závratě, bolesti hlavy a únava, které jsou obvykle mírné, se vyskytují zpravidla na začátku léčby (často); sklíčenost, nespavost, parestezie (méně často).
Kardiovaskulární systém: bradykardie, posturální hypotenze (často), synkopy, zvláště na začátku léčby (méně často); poruchy periferního oběhu (méně často); AV blok (méně často), angina pectoris, exacerbace příznaků u pacientů trpících intermitentními klaudikacemi nebo Raynaudovým fenoménem (méně často); zhoršení srdeční insuficience (méně často).
Respirační systém: pocit ucpaného nosu (často), astma a dušnost u predisponovaných pacientů (méně často).
Gastrointestinální systém: pocit nevolnosti, bolesti břicha, průjem (často), zácpa a zvracení (méně často).
Kůže: kožní alergické reakce, např. vyrážka, kopřivka, svědění a reakce podobná lichen planus (méně často).
Biochemie krve a hematologie: změna sérové hladiny aminotransferáz, trombocytopenie a leukopenie (ojediněle).
Jiné: bolesti končetin, snížená tvorba slz (často), sexuální impotence (méně často), poruchy vidění, podráždění očí (méně často), pocit sucha v ústech (méně často), poruchy močení (méně často). Podobně jako u ostatních beta-blokátorů může dojít k manifestaci latentního diabetes mellitus a může se zhoršit stávající diabetes mellitus a regulace krevní glukózy.
(cs)
|