salt:hasText
| - Během zahájení léčby byly nejčastějším nežádoucím účinkem nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha a ztráta chuti k jídlu, které ale ve většině případů spontánně vymizely. Aby se zabránilo vzniku těchto nežádoucích účinků, doporučuje se užít metformin ve 2 nebo 3 denních dávkách a dávku pomalu zvyšovat.
Při léčbě metforminem se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky. Frekvence výskytu je rozlišena následovně: velmi časté: > 1/10; časté: > 1/100 až < 1/10; méně časté: > 1/1000 až < 1/100; vzácné: > 1/10000 až < 1/1000; velmi vzácné < 1/10000, není známo (z dostupných údajů nelze určit).
V každé skupině jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.
Poruchy metabolismu a výživy
Velmi vzácné : Laktátová acidóza (viz bod 4.4.).
Snížená absorbce vitamínu B12 a pokles sérových hladin během dlouhodobého podávání metforminu. Doporučuje se vzít v úvahu tato etiologie, pokud se u pacienta vyskytne megaloblastická anémie.
Poruchy nervového systému
Časté : Poruchy chuti
Gastrointestinální poruchy
Velmi časté : Gastrointestinální poruchy jako nausea, zvracení, průjem, bolest břicha a ztráta chuti. Tyto nežádoucí účinky se nejčastěji vyskytují na začátku léčby a ve většině případů samovolně vymizí. Jako prevence se doporučuje užívat metformin rozděleně do 2 nebo 3 dávek během jídla nebo po jídle. Pomalé zvyšování dávky rovněž může zlepšit gastrointestinální snášenlivost.
Poruchy jater a žlučových cest
Velmi vzácné: Jednotlivě hlášené případy abnormalit jaterních funkčních testů nebo hepatitida, projevující se po vysazení metforminu.
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Velmi vzácné : Kožní reakce jako je erytém, pruritus, kopřivka.
Pediatrická populace
Nežádoucí účinky zaznamenané v jednoletých postmarketingových a v kontrolovaných klinických studiích u pediatrické populace ve věku 10 až 16 let se svojí povahou a závažností nelišily od nežádoucích účinků hlášených u dospělých.
(cs)
|