salt:hasText
| - Při akutní a rychle se zhoršující dyspnoe (dušnosti) musí být okamžitě vyhledána lékařská pomoc.
Dlouhodobé podávání:
U pacientů s bronchiálním astmatem a mírnou formou CHOPN je upřednostňováno podávání podle potřeby (při projevu příznaků) oproti pravidelnému podávání přípravku.
U pacientů s bronchiálním astmatem a u pacientů s CHOPN, pokud reaguje na kortikosteroidní přípravky, je třeba zvážit současné podávání protizánětlivých přípravků (nebo zvýšení jejich dávek) k dosažení kontroly zánětu v dýchacích cestách a k zábraně zhoršení klinického stavu.
Pravidelné užívání zvyšujících se dávek beta2-agonistů, jako je Berodual, může znamenat snížení kontroly nad průběhem onemocnění. Pokud se bronchiální obstrukce zhoršuje, je nevhodné, a případně riskantní, po delší dobu podávat vyšší než doporučené dávky přípravků obsahujících beta2-agonisty jako Berodual. V takovém případě je vhodné přehodnotit léčebný plán a zejména zvážit, zda je dostatečná protizánětlivá léčba inhalačními kortikosteroidními přípravky. Tím lze předejít případným stavům ohrožujícím život pacienta.
Jiní beta2-agonisté se mohou podávat současně s přípravkem Berodual jen pod lékařským dohledem.
V následujících případech by měl být Berodual podáván pouze po pečlivém zvážení terapeutického prospěchu a rizika, zvláště jsou-li podávány vyšší dávky:
Nedostatečně kontrolovaný diabetes mellitus, nedávný infarkt myokardu, těžké organické srdeční a cévní onemocnění, hypertyreóza, feochromocytom.
Kardiovaskulární účinky se mohou vyskytovat u sympatomimetik, včetně přípravku Berodual. Existují důkazy z post-marketingových dat a publikované literatury o vzácných výskytech ischemie myokardu spojené s β-agonisty. Pacienti se závažným srdečním onemocněním (např. ischemickou srdeční poruchou, arytmií nebo závažným srdečním selháním), kteří užívají Berodual, musí být upozorněni, aby vyhledali lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví bolest na hrudi nebo jiné symptomy zhoršení srdečního onemocnění. Musí se dávat pozor na hodnocení takových příznaků jako je dyspnoe a bolest na hrudi, protože mohou být respiračního nebo kardiálního původu.
Podávání beta2-agonistů může mít za následek závažnou hypokalemii.
Přípravek Berodual musí být podáván se zvýšenou opatrností u pacientů s dispozicí ke vzniku glaukomu s úzkým úhlem, při podezření na obstrukci močového ústrojí (např. hyperplazie prostaty nebo obstrukce hrdla močového měchýře).
Při vniknutí aerosolové formy bromidu ipratropia samotného nebo v kombinaci s beta2-agonisty do očí jsou ojediněle zmiňovány oční komplikace (mydriáza, zvýšení nitroočního tlaku, glaukom s úzkým úhlem, bolestivost očí).
Oční potíže, bolestivost očí, rozostřené vidění, rozmazané nebo duhové vidění spojené se zarudnutím očí, které je způsobeno městnáním ve spojivkách, a otok rohovky, mohou být příznaky akutního glaukomu s úzkým úhlem. Objeví-li se jakákoli kombinace uvedených příznaků, je nutno zahájit léčbu kapkami s miotickým účinkem a okamžitě vyhledat pomoc odborného lékaře.
Pacienti musí být poučeni o správné technice podávání roztoku k inhalaci Berodual. Je třeba věnovat pozornost tomu, aby roztok či jeho aerosol nevnikl do očí. Nebulizovaný roztok je doporučeno podávat prostřednictvím náustku. Pokud není k dispozici náustek, používá se nebulizační maska, která musí řádně přiléhat. Pacienti s dispozicí ke vzniku glaukomu musí být řádně upozorněni na nutnost ochrany očí.
Pacienti s cystickou fibrózou jsou náchylnější k poruchám gastrointestinální motility.
Po podání Berodualu se mohou vyskytnout tzv. časné reakce hypersenzitivity, které se projevily vzácnými případy kopřivky, angioedému, vyrážky, bronchospasmu, orofaryngeálního edému a anafylaxe.
Použití přípravku Berodual může vést, vzhledem k obsahu fenoterolu, k pozitivním nálezům, pokud je přípravek podán sportovcům např. pro zvýšení atletického výkonu (doping).
Tento přípravek obsahuje konzervační látku benzalkonium-chlorid a stabilizátor dihydrát dinatrium-edetátu. Při vdechnutí mohou tyto látky způsobit u citlivých pacientů bronchospasmus.
(cs)
|