salt:hasText
| - Současné podání anticholinergik může antidyspeptický účinek přípravku Motilium antagonizovat.
Antacida a antisektretorika by se neměla užívat zároveň s přípravkem Motilium, neboť snižují biologickou dostupnost domperidonu (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).
Domperidon je metabolizován především prostřednictvím CYP3A4. Studie in vitro a údaje z použití u lidí ukazují, že současné užívání léků, které mohou tyto enzymy významně inhibovat, může navodit vzestup plazmatických hladin domperidonu. Účinné inhibitory CYP3A4 jsou např.:
Azolové antifungální látky jako flukonazol*, itrakonazol, ketokonazol* a vorikonazol*;
Makrolidová antibiotika jako klarithromycin* a erythromycin*;
Inhibiroty HIV proteázy jako amprenavir, atazanavir, fosamprenavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir a sachinavir;
Antagonisté kalcia jako dilthiazem a verapamil;
Amiodaron*;
Aprepitant;
Nefazodon;
Telithromycin*.
(* také prodlužují QTc interval, viz bod 4.3 Kontraindikace).
Farmakokinetické/farmakodynamické studie zabývající se interakcemi s perorálním ketokonazolem nebo perorálním erythromycinem u zdravých subjektů potvrdily významnou inhibici metabolizmu domperidonu, zprostředkovaného CYP3A4, těmito látkami při prvním průchodu.
U kombinace domperidonu 10 mg čtyřikrát denně a ketokonazolu 200 mg dvakrát denně bylo během zkoumaného období pozorováno střední prodloužení QTc o 9,8 ms, s individuálními změnami mezi 1,2 a 17,5 ms. U kombinace domperidonu 10 mg čtyřikrát denně a erythromycinu 500 mg třikrát denně bylo střední prodloužení QTc během zkoumaného období 9,9 ms, s individuálními změnami 1,6 – 14,3 ms. V těchto studiích se jak cmax tak i AUC domperidonu v rovnovážném stavu zvýšily přibližně trojnásobně (viz bod 4.3 Kontraindikace).
Vliv zvýšených plazmatických koncentrací domperidonu na QTc není znám.
V těchto studiích monoterapie domperidonem 10 mg čtyřikrát denně vyústila ve střední zvýšení QTc o 1,6 ms (studie s ketokonazolem), resp. o 2,5 ms (studie s erythromycinem), zatímco monoterapie ketokonazolem (200 mg dvakrát denně) a monoterapie erythromycinem (500 mg třikrát denně) vedly během zkoumaného období ke střednímu zvýšení QTc o 3,8, resp. 4,4 ms.
V jiné studii u zdravých subjektů s více dávkami nebylo zjištěno žádné signifikantní zvýšení QTc během léčby v rovnovážném stavu při monoterapii domperidonem v dávce 40 mg čtyřikrát denně (celková denní dávka 160 mg, která činí dvojnásobek nejvyšší denní dávky). Plazmatické koncentrace domperidonu v této studii byly obdobné těm, které byly zjištěny u kombinačních ramen ve studiích zaměřených na interakce.
Vzhledem ke gastrokinetickému účinku může domperidon teoreticky ovlivnit absorpci současně perorálně podávaných léků, zvláště s retardovaným účinkem nebo enterosolventních. Současné podání domperidonu pacientům léčeným digoxinem nebo paracetamolem však sérové hladiny těchto léků neovlivňuje.
Motilium lze podávat současně:
s neuroleptiky, jejichž účinek nepotencuje,
s dopaminergními agonisty (bromokryptin, levodopa), u nichž potlačuje nežádoucí periferní účinky, jako jsou poruchy trávení, nauzea a zvracení, aniž by ovlivňoval jejich účinky centrální.
(cs)
|