salt:hasText
| - Farmakokinetika hydrochlorothiazidu ani irbesartanu není při jejich současném podávání ovlivněna.
Irbesartan a hydrochlorothiazid jsou perorálně účinné látky, pro jejichž účinek není nutná biotransformace. Po perorálním podání kombinace irbesartan/hydrochlorothiazid je absolutní biologická dostupnost irbesartanu 60-80% a hydrochlorothiazidu 50-80%. Biologická dostupnost kombinace irbesartan/hydrochlorothiazid není ovlivňována potravou. Maximální plazmatické koncentrace irbesartanu je dosaženo za 1,5-2 hodiny po perorálním podání, resp. za 1-2,5 hodiny u hydrochlorothiazidu.
Vazba na plazmatické bílkoviny je u irbesartanu přibližně 96%, vazba na buněčné složky krve je zanedbatelná. Distribuční objem irbesartanu je 53 ‑ 93 litrů. U hydrochlorothiazidu je vazba na plazmatické bílkoviny 68% a zjevný distribuční objem činí 0,83 – 1,14 l/kg.
Farmakokinetika irbesartanu vykazuje lineární závislost odpovídající velikosti dávky v rozmezí 10 až
600 mg. Ukázalo se, že po dávkách vyšších než 600 mg je zvýšení absorpce po perorálním podání již
menší, než by bylo úměrné dávce; mechanismus tohoto jevu není znám. Celková clearance a renální
clearance činí 157 až 176, resp. 3,0 až 3,5 ml/min. Terminální eliminační poločas irbesartanu je
11 až 15 hodin. Koncentrací v ustáleném stavu je dosaženo do 3 dnů po zahájení terapie při dávkování
jednou denně. Při opakovaném podávání jednou denně lze pozorovat omezenou kumulaci irbesartanu
v plasmě (< 20%). V jedné studii byly u pacientek s hypertonií zjištěny o něco vyšší plasmatické koncentrace irbesartanu. Rozdíly v poločase nebo kumulaci irbesartanu však nalezeny nebyly.
Není třeba upravovat dávkování speciálně pro ženy. Hodnoty AUC a Cmax irbesartanu byly o něco vyšší u starších osob (≥ 65 let) než u osob mladších (18 - 40 let). Terminální eliminační poločas se však významně nelišil. U starších osob není nutná úprava dávkování. Průměrný plazmatický poločas hydrochlorothiazidu se udává v rozmezí 5 až 15 hodin.
Po perorálním nebo intravenózním podání irbesartanu značeného 14C připadá asi 80 – 85 % radioaktivity cirkulující v plazmě na nezměněný irbesartan. Irbesartan se metabolizuje v játrech glukuronidací a oxidací. Hlavní cirkulující metabolit je irbesartan glukuronid (přibližně 6%). Studie in vitro ukazují, že irbesartan je primárně oxidován cytochromem P450, a to enzymem CYP2C9; izoenzym CYP3A4 má zanedbatelný význam. Irbesartan a jeho metabolity se eliminují jednak žlučí, jednak ledvinami. Po perorálním anebo intravenózním podání irbesartanu značeného 14C lze asi 20% radioaktivity nalézt v moči, zbytek ve stolici. Méně než 2% dávky se vyloučí močí jako nezměněný irbesartan. Hydrochlorothiazid není metabolizován, ale je rychle vylučován ledvinami. Nejméně 61 % perorální dávky se vyloučí v nezměněné formě během 24 hodin. Hydrochlorothiazid prochází přes placentální bariéru, neprochází však přes hematoencefalickou bariéru, a je vylučován do mateřského mléka.
Porucha funkce ledvin : U pacientů s poruchou funkce ledvin nebo u hemodialyzovaných pacientů nejsou farmakokinetické parametry irbesartanu významně změněny. Irbesartan nelze odstranit hemodialýzou. U pacientů s clearance kreatininu <20 ml/min bylo hlášeno zvýšení poločasu eliminace hydrochlorothiazidu na 21 hodin.
Porucha funkce jater : U pacientů s mírnou až středně těžkou jaterní cirhózou nejsou farmakokinetické parametry irbesartanu významně změněny. U pacientů s těžkou poruchou jater se studie neprováděly.
(cs)
|