salt:hasText
| - Acyklovir: při podání mykofenolát mofetilu spolu s acyklovirem byly pozorovány vyšší plazmatické koncentrace MPAG i acykloviru oproti podání obou látek samostatně. Změny farmakokinetiky MPAG byly minimální (zvýšení koncentrace MPAG o 8%) a nejsou považovány za klinicky významné.
Protože plazmatické koncentrace MPAG stoupají při renálním postižením stejně, tak jako koncentrace acykloviru, mohou mykofenolát mofetil a acyklovir nebo jejich prekursory, např. valacyklovir, soutěžit o tubulární sekreci a tím navzájem ještě zvyšovat svoje koncentrace.
Antacida s hydroxidy hliníku a hořčíku: při podání spolu s antacidy byla absorpce mykofenolát-mofetilu snížena.
Cholestyramin: při jednorázovém podání mykofenolát-mofetilu v dávce 1,5 g normálním zdravým subjektům léčeným po 4 dny dávkou 4,0 g cholestyraminu třikrát denně, došlo ke 40% redukci AUC MPA (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití a 5.2 Farmakokinetické vlastnosti). Při současném podávání obou látek je třeba zvýšené opatrnosti vzhledem k možnému snížení účinnosti přípravku TRIXIN.
Léky interferující s enterohepatální cirkulací: při současném podávání mykofenolátmofetilu s léky ovlivňujícími enterohepatální cirkulací je třeba zvýšené opatrnosti vzhledem k možnému snížení účinnosti přípravku TRIXIN.
Cyklosporin A: farmakokinetika cyklosporinu A nebyla ovlivněna podáním mykofenolátmofetilu.
V několika studiích bylo prokázáno, že cyklosporin A snižuje MPA hodnoty AUC v plazmě o 19-38%, pravděpodobně v důsledku inhibice biliární sekrece což má za následek redukci enterohepatálního oběhu. Jak však ukázaly studie účinnosti přípravku TRIXIN kombinovaného s cyklosporien A a kortikosteroidy, tyto nálezy nemají vliv na doporučené dávkování přípravku (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).
Ganciklovir: na základě výsledků studie s podáním jednotlivých doporučených dávek perorálního mykofenolátu a i.v. gancikloviru a na podkladě známého vlivu renálního poškození na farmakokinetiku mykofenolát mofetilu(viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání) a gancikloviru, lze předpokládat, že současné podání obou látek (které kompetují o mechanismus renální tubulární sekrece) povede ke zvýšení koncentrace MPAG a gancikloviru. Žádné podstatné ovlivnění farmakokinetiky MPA se nepředpokládá a není nutná žádná úprava dávek TRIXINU. U pacientů s renálním postižením, kterým je současně podávána kombinace mykofenolát mofetilu a gancikloviru nebo jejich prekursorů např. valgancikloviru, by mělo být doporučené dávkování gancikloviru zachováno a pacienti by měli být pečlivě monitorováni.
Perorální kontraceptiva: při současném podávání s přípravkem TRIXIN nebyla farmakokinetika a farmakodynamika perorálních kontraceptiv ovlivněna (viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).
Trimethoprim/sulfamethoxazol: nebyl pozorován žádný vliv těchto přípravků na biologickou dostupnost MPA.
Takrolimus: u pacientů po transplantaci ledvin: u stabilních pacientů po transplantaci ledvin užívajících cyklosporin a TRIXIN (1,0 g 2krát denně) došlo po změně léčby z cyklosporinu na takrolimus k přibližně 30% zvýšení AUC MPA a k přibližně 20% snížení AUC MPAG. Hodnota Cmax MPA nebyla ovlivněna, zatímco Cmax MPAG byla snížena přibližně o 20%. Mechanismus tohoto nálezu není zcela jasný. Zvýšená biliární sekrece MPAG doprovázená zvýšenou enterohepatální recirkulací MPA může částečně objasňovat tento nález, neboť zvýšená koncentrace MPA spojená s podáváním takrolimu byla výraznější v pozdější fázi křivky závislosti koncentrace na čase (4-12 hodin po podání). V jiné studii u pacientů po transplantaci ledvin nebyly koncentrace takrolimu přípravkem TRIXIN ovlivněny.
U pacientů po transplantaci jater: k dispozici jsou jen velmi omezené farmakokinetické údaje o MPA AUC u pacientů po transplantaci jater užívajících TRIXIN v kombinaci s takrolimem. Ve studii zaměřené na zhodnocení vlivu přípravku TRIXIN na farmakokinetiku takrolimu u pacientů po transplantaci jater došlo u pacientů užívajících takrolimus ke zvýšení jeho AUC přibližně o 20% při podávání opakovaných dávek TRIXINU (1,5 g 2x denně).
Další interakce: podání probenecidu spolu s mykofenolát mofetilem opicím, zvýšilo hodnotu plasmatické AUC MPAG na trojnásobek. Další léčiva vylučovaná renální tubulární sekrecí mohou soutěžit s MPAG a tím zvyšovat plasmatickou koncentraci MPAG nebo jiných léků vylučovaných tubulární sekrecí.
Živé vakcíny: pacientům se sníženou imunitní odpovědí by neměly být podávány živé vakcíny. Proti-látková odpověď na jiné typy vakcín může být snížena (viz též bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).
(cs)
|