salt:hasText
| - Pacienti léčeni imunosupresivy včetně kombinace léků, zahrnující mykofenolát mofetil , jsou vystaveni zvýšenému riziku výskytu lymfomů a dalších malignit, především na kůži (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky). Míra tohoto rizika je zřejmě spíše ve vztahu k intenzitě a trvání imunosuprese, než k typu použitého přípravku. Tak jako u všech pacientů, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny kůže, doporučuje se omezení expozice slunečnímu a UV-záření nošením ochranných oděvů a používáním opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem.
Pacienti užívající mykofenolát mofetil musí být upozorněni, že je třeba okamžitě hlásit lékaři, pokud se objeví známky infekce, nečekané hematomy, krvácení nebo jakékoli další příznaky útlumu kostní dřeně.
Velmi vysoká imunosuprese může vést ke zvýšené vnímavosti organismu k infekčním onemocněním včetně oportunních infekcí, fatálních infekcí a sepse (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
U pacientů léčených mykofenolát-mofetilem je třeba monitorovat počet neutrofilů. Rozvoj neutropenie může být důsledkem podávání mykofenolát mofetilu samotného, další současné medikace, virových infekcí nebo kombinací těchto vlivů. Pacientům užívajícím mykofenolát mofetil je třeba vyšetřit kompletní krevní obraz jednou týdně v průběhu prvního měsíce, dvakrát za měsíc ve druhém a třetím měsíci léčby a dále jednou za měsíc do konce prvního roku. Pokud dojde k rozvoji neutropenie (absolutní počet neutrofilů < 1,3 x 103/(l) může být vhodné přerušení nebo ukončení léčby mykofenolát mofetilem.
Pacienti by měli být poučeni, že v průběhu léčby mykofenolát mofetilem může být vakcinace méně účinná a že by nemělo být prováděno očkování živými oslabenými vakcinami (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce). Očkování proti chřipce se může provádět. Lékař by se měl řídit národními směrnicemi pro vakcinaci proti chřipce.
Protože podávání mykofenolát mofetilu je spojeno se zvýšením výskytu nežádoucích účinků na gastrointestinální trakt, včetně vzácných případů ulcerace, krvácení a perforace, je nutno podávat mykofenolát mofetil velmi opatrně pacientům s vážným aktivním onemocněním gastrointestinálního traktu.
Mykofenolát mofetil je inhibitor inosin monofosfátdehydrogenázy (IMPDH). Neměl by být proto teoreticky podáván pacientům se vzácným dědičným deficitem hypoxanthin-guanin-phosphoribosyltransferázy (HGPRT) jako je Lesh-Nyhanův syndrom a Kelley-Seegmillerův syndrom.
Doporučuje se, aby mykofenolát mofetil nebyl podáván spolu s azathioprinem, protože tato kombinace dosud nebyla studována.
S ohledem na signifikantní snížení hodnot AUC MPA cholestyraminem, je třeba dávat pozor při souběžném podání mykofenolát mofetilu s přípravky, které interferují s enterohepatální recirkulací, pro možné snížení účinnosti mykofenolát mofetilu.
Poměr rizika k prospěchu současného podávání mykofenolát-mofetilu s takrolimem nebyl stanoven (viz též bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).
(cs)
|