salt:hasText
| - Frekvence výskytu nežádoucích účinků úzce souvisí se správnou indikací léčby, respektováním kontraindikací, se správným dávkováním a správnou rychlostí aplikace. Pro malou terapeutickou šířku theofylinu se mohou u části pacientů vyskytnout projevy předávkování už při terapeutických plazmatických koncentracích.
Theofylin může vyvolat nauzeu, zvracení, bolest v epigastriu, průjem a krvácení do gastrointesti-nálního traktu. Zvyšuje také sekreci žaludeční šťávy a snižuje tonus dolního ezofageálního sfinkteru, což může vést ke gastroezofageálnímu refluxu.
Theofylin může vyvolat sinusovou tachykardii nebo supraventrikulární nebo komorové extrasystoly už při terapeutických plazmatických koncentracích. Mohou se vyskytnout také polytopní předsíňové extrasystoly.
Po rychlé intravenózní injekci se může objevit hypotenze. Byla pozorována také úmrtí způsobená pravděpodobně kardiovaskulární toxicitou theofylinu.
Theofylin stimuluje centrální nervový systém, což se projevuje nespavostí, zvýšenou dráždivostí, bolestí hlavy nebo tremorem. Při vyšších plazmatických koncentracích mohou vzniknout epileptické záchvaty.
Nežádoucí reakce na kůži jsou charakterizovány nejčastěji exantémy různého typu, pruritem, erytrodermií a exfoliativní dermatitidou. Většinou jsou lehkého stupně. Často se jedná o hypersenzitivitu na edamin, již možno potvrdit kožními testy. V těchto případech se doporučuje ordinovat místo aminofylinových přípravků theofylinové.
(cs)
|