salt:hasText
| - Vzhledem k tomu, že kalcitriol znásobuje působení vitamínu D, může dojít ke stejným nežádoucím účinkům jako v případě zvýšeného příjmu vitamínu D, jmenovitě hyperkalcemickému syndromu nebo intoxikaci vápníkem (záleží na závažnosti a délce trvání hyperkalcémie viz. Dávkování, Upozornění. Mezi přechodné akutní nežádoucí účinky patří např. anorexie, bolest hlavy, zvracení a zácpa.
Farmakokinetické studie prokázaly, vzhledem ke krátkému biologickému poločasu kalcitriolu, normalizaci zvýšených sérových koncentrací vápníku během několika dnů následujících po vysazení léčby přípravku OsteoD, tj. mnohem rychleji než při léčbě přípravky osahujícími vitamín D3.
Chronické nežádoucí účinky spojené s podáváním přípravku OsteoD mohou zahrnovat dystrofii, poruchy vnímání, horečku a žízeň, polyurii, dehydrataci, apatii, zastavení růstu a infekce močového ústrojí.
Četnost nežádoucích účinků zaznamenaných během 15 let v klinických studiích všech indikací je velmi nízká a individuální. To platí i o hyperkalcémii, která byla popsána velmi zřídka.
Při současné hyperkalcémii a hyperfosfatémii může dojít ke kalcifikaci měkkých tkání; tento jev lze sledovat radiograficky.
U pacientů s normální funkcí ledvin může být chronická hyperkalcémie spojena se zvýšením sérového kreatininu.
U vysoce vnímavých jedinců může docházet k hypersenzitivním reakcím.
Systémově řazené nežádoucí účinky ve vztahu k léčbě:
Poruchy metabolizmu a výživy:
Hyperkalcémii
Zastavení růstu
Dehydratace
Symptomy hyperkalcémie: slabost, gastrointestinální potíže, žízeň, pruritus
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde
Zvýšení hladiny fosfátů v plazmě
Zvýšení hladiny vápníku v plazmě
Poruchy nervového systému
Poruchy vnímání, apatie
Poruchy ledvin a močových cest
Polyurie, infekce močového ústrojí
(cs)
|