salt:hasText
| - Existuje korelace mezi léčbou kalcitriolem a vývojem hyperkalcémie. Náhlé zvýšení příjmu vápníku jako výsledek změny složení stravy (například zvýšená konzumace mléčných výrobků) nebo nekontrolované používání přípravků s obsahem vápníku může indukovat hyperkalcémii. Pacienti a jejich rodiny by proto měli být upozorněni, že je nezbytné dodržovat předepsanou dietu a měli by být informováni o příznacích hyperkalcémie. Jakmile se koncentrace sérového vápníku zvýší na hodnoty o 1 mg/100 ml (250 mikromol/l) vyšší než jsou normální koncentrace (9-11 mg/100 ml nebo 2250-2750 mikromol/l) nebo v případě vzestupu koncentrace sérového kreatininu na hodnoty vyšší než 120 mikromol/l, je třeba okamžitě přerušit léčbu přípravkem OsteoD až do okamžiku ustavení normokalcémie.
Nejvyššímu riziku vzniku hyperkalcémie jsou vystaveni nepohybliví pacienti (například pacienti po operačním zákroku).
Kalcitriol zvyšuje sérové koncentrace anorganických fosfátů. To je výhodné u pacientů s hypofosfatémií, pacienti s renálním selháním jsou však ohroženi ektopickými kalcifikacemi. V takových případech by koncentrace plazmatických fosfátů měla být udržována v rozmezí normálních hodnot (2-5 mg/100 ml nebo 0,65-1,62 mmol/l) podáváním látek vážících fosfáty a nízkofosfátovou dietou.
Pacienti s rachitis rezistentní na vitamín D (familiární hypofosfatémie) léčení přípravkem OsteoD nesmí přerušit perorální terapii fosfáty. Zároveň je však třeba vzít v úvahu možnou stimulaci intestinální absorpce fosfátů přípravkem OsteoD, neboť tento účinek může ovlivnit potřebu fosfátové suplementace. Je nutné pravidelně kontrolovat sérové koncentrace vápníku, fosforu, hořčíku a alkalické fosfatázy včetně stanovení obsahu vápníku a fosforu v moči sebrané za 24 hodin. Během stabilizační fáze v průběhu léčby přípravkem OsteoD je třeba kontrolovat koncentrace vápníku v krvi a to nejméně dvakrát týdně (viz. kapitola Dávkování a podávání).
Protože kalcitriol je nejúčinějším metabolitem vitamínu D, neměly by být v průběhu léčby přípravkem OsteoD předepisovány žádné jiné přípravky s obsahem vitamínu D, aby nedošlo k rozvoji hypervitaminózy D.
Byl-li pacient převeden z terapie ergokalciferolem (vitamín D2) na kalcitriol, může trvat i několik měsíců, než se koncentrace ergokalciferolu v krvi vrátí na normální úroveň (viz. Předávkování. U pacientů s normální funkcí ledvin, kteří jsou léčeni přípravkem OsteoD, je nutno zabránit možné dehydrataci podáváním odpovídajícího množství tekutin.
(cs)
|