salt:hasText
| - Vitamin D nebo jeho analoga
Vzhledem k tomu, že kalcitriol je jedním z nejdůležitějších aktivních metabolitů vitamínu D3, farmakologicky významné dávky vitamínu D a jeho derivátů by měly být během léčby přípravkem OsteoD vysazeny, aby nedošlo k násobení jejich účinku a tím k rozvoji hyperkalcémie.
Měla by být přísně dodržována dietní doporučení, především ta, týkající se suplementů vápníku a mělo by být zabráněno nekontrolovanému příjmu dalších přípravků s obsahem vápníku.
Digitalis
Pacienti užívající digitalis a vitamin D by měli být bedlivě sledováni. Dávkování kalcitriolu u pacientů léčených digitalisem musí být opatrně stanoveno, neboť u těchto pacientů může hyperkalcémie způsobit srdeční arytmie.
Thiazidová diuretika a preparáty obsahující kalcium
Současná terapie OsteoD s thiazidovými diuretiky nebo přípravky obsahujícími kalcium zvyšuje riziko hyperkalcémie.
Kortikoidy
Existuje vzájemný funkční antagonismus mezi analogy vitamínu D, která podporují vstřebávání vápníku a kortikosteroidy, které mu naopak brání.
Léky obsahující hořčík (antacida nebo laxativa)
Léky obsahující hořčík (například antacida) mohou způsobit hypermagnezémii a neměly by být proto během terapie přípravkem OsteoD užívány pacienty v dialyzačním programu.
Barbituráty a jiná antikonvulsiva
Podávání enzymových aktivátorů jako jsou fenytoin nebo fenobarbital může vést k urychlení metabolismu kalcitriolu a tím snížení jeho sérové koncentrace. Pokud jsou takové léky podávány současně s kalcitriolem, mělo by být zváženo jeho vyšší dávkování.
Cholestyramin, kolestipol, sukralfát a aluminiová antacida
Hypolipidemika (např. cholestyramin, kolestipol) nebo přípravky pro léčbu gastrointestinálních poruch
obsahující hliník (sukralfát, antacida) mohou snižovat střevní absorpci vitamínů rozpustných v tucích a tím ovlivnit také střevní absorpci kalcitriolu.
Vzhledem k tomu, že OsteoD také ovlivňuje transport fosfátů ve střevech, játrech a kostech, musí být upravena dávka současně užívaných přípravků vážících fosfáty podle hodnot sérové koncentrace fosfátů (normální hodnoty: 2-5 mg/100 ml, nebo 0,65-1,62 mmol/l).
Pacienti s rachitis rezistentní na vitamín D (familiární hypofosfatémie) by měli pokračovat v perorální terapii fosfáty. Zároveň je také nutno brát v úvahu možnou stimulaci střevní absorbce fosfátů přípravkem OsteoD, neboť tento účinek by mohl ovlivnit požadavky na jejich celkový příjem.
(cs)
|