salt:hasText
| - Většina nežádoucích účinků je při včasném zjištění reverzibilních. V případě závažných reakcí je třeba snížit dávkování nebo lék vysadit a zavést korektivní opatření (viz Speciální upozornění).
Poruchy krve a lymfatického systému
Útlum kostní dřeně, který závisí na dávce, je omezující pro dávkování. K maximálnímu poklesu granulocytů dochází 7.-14. den po podání léku a nejnižší počty trombocytů lze očekávat mezi 9. a 16. dnem po podání léku. Zotavení kostní dřeně obvykle proběhne k 20. dni; nejsou žádné zprávy o kumulativní toxicitě. Hemopoetické toxické účinky se vyskytují s následující frekvencí:
Leukopenie: < 4 000 leukocytů/mm3 (60-91 %)
< 1 000 leukocytů/mm3 (3-17 %)
Trombocytopenie: < 100 000 destiček/mm3 (22-41 %)
< 50 000 destiček/mm3 (1-20 %)
Anemie: (< 33 %)
U pacientů léčených etoposidem v kombinaci s jinými protinádorovými léky, např. bleomycinem, cisplatinou, ifosfamidem a metotrexátem byla vzácně hlášena akutní leukémie, v některých případech s předcházející preleukemickou fází.
Gastrointestinální poruchy
Hlavními projevy gastrointestinální toxicity jsou nauzea a zvracení. Jejich závažnost je obvykle mírná až střední, s přerušením léčby nutným asi u 1 % pacientů. Nauzeu i zvracení lze obvykle zvládnout standardní antiemetickou léčbou.
Častost gastrointestinální toxicity: nauzea/zvracení (31-43 %), anorexie (10-13 %), průjem (1-13 %), bolest v břiše (< 2 %), stomatitida (1-6 %), jaterní toxicita (< 3 %), dysfagie, zácpa.
Srdeční poruchy
U 1 % až 2 % pacientů byla po rychlém intravenózním podání hlášena přechodná hypotenze, která nebyla spojena s kardiální toxicitou nebo elektrokardiografickými změnami. Opožděná hypotenze nebyla zaznamenána. K prevenci této zřídka se vyskytující příhody se doporučuje etoposid podávat pomalou intravenózní infuzí v trvání 30-60 minut. Dojde-li k hypotenzi, obvykle se upraví po zastavení infuze a podání tekutin nebo zavedení jiné podpůrné léčby. Infuze se poté obnoví nižší rychlostí.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Anafylaktoidní reakce, charakterizované třesavkou, horečkou, tachykardií, bronchospasmem, dušností a hypotenzí, byly hlášeny u 0,7 až 2 % pacientů, kteří obdrželi intravenózní etoposid. Tyto reakce většinou rychle odpověděly na ukončení infuze a příslušné podání presorických látek, kortikosteroidů, antihistaminik nebo volumexpanderů. Byla hlášena jedna fatální akutní reakce spojená s bronchospasmem. Rovněž byly popsány hypotenze a zčervenání. Krevní tlak se většinou normalizuje do několika hodin po ukončení infuze.
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Až u 66 % pacientů byla pozorována reverzibilní alopecie, někdy končící úplnou holohlavostí.
Stomatologické účinky
Útlum kostní dřeně způsobený etoposidem může vést k zvýšenému výskytu mikrobiální infekce, opožděnému hojení a krvácení z dásní.
Etoposid může působit pro pacienta značně obtížnou stomatitidu.
Jiná toxicita
Ojediněle byly hlášeny následující nežádoucí reakce: pachuť v ústech, raš, horečka, pigmentace, pruritus, bolest v břiše, zácpa, dysfagie, přechodná kortikální slepota a jedna zpráva o obnovení radiační dermatitidy.
Bylo referováno o jaterní toxicitě u nemocných, kteří dostávali vyšší dávky etoposidu, než jaké jsou doporučovány. U pacientů léčených těmito vyššími dávkami byla také hlášena metabolická acidóza.
(cs)
|