salt:hasText
| - Etoposid se smí podávát jen pod dohledem lékaře, zkušeného v podávání chemoterapeutik v léčbě zhoubných nádorů.
Příprava pro intravenózní podání
Etoposide-Teva je při opakovaném propichování lahvičky chemicky i fyzikálně stabilní po dobu nejméně 72 hodin.
Etoposide-Teva se ředí 5% glukosou pro intravenózní použití nebo 0,9% chloridem sodným pro intravenózní použití tak, aby výsledná koncentrace činila 0,2 mg/ml nebo 0,4 mg/ml. Roztoky Etoposide-Teva o koncentraci 0,2 mg/ml v 5% glukose nebo 0,9% chloridu sodném jsou stabilní �120 hodin; roztoky o koncentraci 0,4 mg/ml v 5% glukose nebo 0,9% chloridu sodném jsou stabilní �24 hodin.
Poznámky: Etoposid se nesmí podávat v rychlé intravenózní injekci.
Etoposid se fyzikálně nemísí s jinými léky.
Roztok se známkami precipitace se musí zlikvidovat.
Útlum kostní dřeně
U pacientů léčených etoposidem může dojít k závažné myelosupresi s následnou infekcí nebo krvácením, proto musí být během léčby i po léčbě pravidelně kontrolováni s ohledem na útlum kostní dřeně. Dávkování omezující útlum kostní dřeně je nejvýznamnější toxicitou, spojenou s léčbou etoposidem. Výskyt anemie se zjišťuje u 0-33 % pacientů. Při zahájením léčby, a před každou další dávkou etoposidu, je třeba laboratorně vyšetřit: počet trombocytů, hodnotu hemoglobinu a diferenciál bílých krvinek. Hodnota destiček pod 50 000/mm3 a absolutní počet neutrofilů pod 500/mm3 je indikací k přerušení léčby, dokud se krevní obraz dostatečně neupraví.
Anafylaxe
K anafylaxi, manifestující se třesavkou, horečkou, tachykardií, bronchospasmem, dušností a hypotenzí, dochází u 0,7 až 2 % pacientů, kteří obdrželi intravenózní etoposid. Tyto reakce většinou rychle reagovaly na ukončení infuze a zavedení vhodné léčby (léčba viz též v Reakce z přecitlivělosti v oddíle Nežádoucí účinky).
Gastrointestinální toxicita
Hlavními projevy gastrointestinální toxicity jsou nauzea a zvracení. Jejich závažnost je obvykle mírná až střední, s přerušením léčby nutným asi u 1 % pacientů. Nauzeu i zvracení lze obvykle zvládnout standardní antiemetickou léčbou.
Častost gastrointestinální toxicity: nauzea/zvracení (31-43 %), anorexie (10-13 %), průjem (1-13 %), bolest v břiše (< 2 %), stomatitida (1-6 %), jaterní toxicita (< 3 %), dysfagie, zácpa.
Hypotenze
Etoposid se podává pomalou nitrožilní infuzí (obvyklého trvání 30 až 60 minut), protože jako možný vedlejší účinek rychlého intravenózního podání byla hlášena hypotenze.
Alopecie
Až u 66 % pacientů byla pozorována reverzibilní alopecie, někdy končící úplnou holohlavostí.
Jiná toxicita
Ojediněle byly hlášeny následující nežádoucí reakce: pachuť v ústech, raš, horečka, pigmentace, pruritus, bolest v břiše, zácpa, dysfagie, přechodná kortikální slepota a jedna zpráva o obnovení radiační dermatitidy.
Užití u dětí
Injekční roztok etoposidu obsahuje polysorbát 80. V souvislosti s podáním injekčního produktu s vitaminem E, který obsahoval polysorbát 80, byl u nezralých dětí zaznamenán život ohrožující syndrom, manifestující se selháním jater a ledvin, plicním postižením, trombocytopenií a ascitem.
(cs)
|