salt:hasText
| - Sumatriptan se používá pouze tehdy, je-li prokázaná diagnóza migrény.
Sumatriptan není určen k léčbě pacientů s hemiplegickou, basilární nebo oftalmoplegickou formou migrény.
Před zahájením léčby bolestí hlavy nosním sprejem Rosemig u pacientů, u nichž nebyla dříve stanovena diagnóza migrény, a u jedinců trpících migrénou, u nichž lze pozorovat atypické symptomy, je třeba vyloučit jiná potenciálně závažná neurologická onemocnění.
Je nutné mít na paměti, že u osob trpících migrénou existuje zvýšené riziko některých cerebrovaskulárních příhod (mozkové mrtvice, přechodné ischemické příhody).
Podávání sumatriptanu může být spojováno s výskytem přechodných symptomů včetně bolesti na hrudi a pocitu tlaku, který se může zvětšovat a vyzařovat až do krku (viz bod 4.8). Tam, kde tyto příznaky vedou k podezření na ischemickou chorobu srdeční, by neměly být podávány další dávky sumatriptanu a pacient by měl absolvovat odpovídající kardiologické vyšetření.
Sumatriptan se nemá podávat pacientům s rizikovými faktory ischemické choroby srdeční, včetně těm pacientům, kteří jsou silnými kuřáky, nebo používají substituční léčbu nikotinem, bez předchozího kardiovaskulárního vyšetření (viz bod 4.3). Zvláštní opatrnost je zapotřebí při podávání ženám
v menopauze a u mužů nad 40 let s těmito rizikovými faktory. Avšak ani tato vyšetření nemohou zachytit všechny pacienty s kardiálním onemocněním, takže ve velmi vzácných případech se mohou závažné kardiální příhody vyskytnout u pacientů bez kardiovaskularního onemocnění i u mladistvých (viz bod 4.8).
U pacientů užívajících současně selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a sumatriptan byl v ojedinělých případech popsán výskyt serotoninového syndromu (včetně mentální alterace, autonomní nestability a neuromuskulárních abnormalit). Serotoninový syndrom byl hlášen při současné léčbě triptany a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI).
V případě souběžného podávání sumatriptanu a SSRI/SNRI je třeba pacienty odpovídajícím způsobem sledovat (viz bod 4.5).
Sumatriptan se musí podávat opatrně nemocným s kontrolovanou hypertenzí, protože u malé části nemocných bylo pozorováno přechodné zvýšení krevního tlaku s periferní vaskulární rezistencí.
Sumatriptan by měl být podáván opatrně také nemocným s poruchou vstřebávání, metabolismu nebo vylučování léků, např. s poruchou jaterních nebo renálních funkcí.
Sumatriptan by měl být rovněž podáván s opatrností pacientům s anamnézou záchvatů nebo jiných rizikových faktorů, které snižují prahové napětí výskytu záchvatů (viz bod 4.8).
U pacientů se známou přecitlivělostí na sulfonamidy může při podání sumatriptanu dojít k alergické reakci, a to od projevů kožní přecitlivělosti až po anafylaktickou reakci.
Informace o výskytu zkřížené přecitlivělosti se sulfonamidy jsou omezené. Při zahájení léčby sumatriptanem je nutné mít tuto skutečnost na paměti.
Při současném podání triptanů a třezalky tečkované se nežádoucí účinky mohou vyskytnout častěji.
Doporučená dávka by neměla být překročena.
U vnímavých pacientů bylo zvýšené užívání léků na akutní migrénu spojeno s exacerbací bolesti hlavy (bolest hlavy z nadužívání léků). V těchto případech může být ukončení léčby nezbytné. Diagnóza bolesti hlavy z nadužívání léků se nabízí v případě, kdy pacienti mají časté nebo denní bolesti hlavy i když (nebo protože) pravidelně užívají medikaci k léčbě bolesti hlavy.
(cs)
|