salt:hasText
| - Současné podání je kontraindikováno:
Podání vakcíny proti žluté zimnici je kontraindikováno tak jako u všech ostatních cytotoxických látek vzhledem k riziku smrtelného systémového vakcinačního onemocnění: viz bod 4.3 Kontraindikace .
Současné podání se nedoporučuje:
Současné podávání živých oslabených vakcín (vyjma vakcíny proti žluté zimnici, viz výše) se tak jako u všech ostatních cytotoxických látek nedoporučuje vzhledem k riziku vzniku systémového, potenciálně smrtelného onemocnění. Toto riziko se zvyšuje u pacientů, kteří již mají sníženou obranyschopnost základním onemocněním. Tam, kde je to možné, použijte inaktivované vakcíny (poliomyelitida): viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití.
Fenytoin: tak jako u všech ostatních cytotoxických látek existuje riziko exacerbace křečí v důsledku snížení gastrointestinální absorpce fenytoinu nebo riziko zvýšení toxicity nebo snížení účinnosti vinorelbinu vzhledem ke zvýšenému metabolismu přípravku v játrech působením fenytoinu.
Itrakonazol: tak jako u všech vinka alkaloidů se souběžné podávání nedoporučuje vzhledem k možnému zvýšení neurotoxicity v důsledku jejich sníženého jaterního metabolizmu.
Současné podání nutno zvážit:
Cisplatina: kombinace vinorelbinu s cisplatinou (velmi běžná kombinace) nevykázala žádnou interakci, pokud jde o farmakologické parametry vinorelbinu. U pacientů léčených kombinací vinorelbinu a cisplatiny byl nicméně zaznamenán vyšší výskyt granulocytopenie než u pacientů léčených samotným vinorelbinem.
Mitomycin C: Současné podávání vinka alkaloidů a mitomycinu C vede ke zvýšenému riziku projevů plicní toxicity, především bronchospazmu a dušnosti, ve vzácných případech byla také pozorována také intersticiální plicní nemoc. Je proto potřeba věnovat zvláštní pozornost jejich souběžnému podání.
Kombinace vinorelbinu s jinými léky se známou toxicitou pro kostní dřeň pravděpodobně zvýší nežádoucí účinky vyplývající z myelosuprese.
Protože je vinorelbin metabolizován v játrech cestou CYP3A4, může kombinovaná léčba s induktory (jako je např. fenytoin, fenobarbital, rifampicin, karbamazepin, Hypericum perforatum) nebo inhibitory (jako je např. itrakonazol, ketokonazol, inhibitory HIV proteázy, erythromycin, klarithromycin, telitromycin, nefazodon) ovlivnit koncentraci vinorelbinu (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití). Vinorelbin je substrátem pro P-glykoprotein a souběžná léčba s dalšími léčivými přípravky, které inhibují (např. ritonavir, klarithromycin, cyklosporin, verapamil, chinidin) nebo indukují (viz seznam CYP 3A4 induktorů uvedený výše) stejný transportní protein, může ovlivnit koncentraci vinorelbinu. Vzhledem k neexistenci specifické studie je doporučeno při současné léčbě silnými modulátory tohoto transportního proteinu dbát zvýšené opatrnosti.
Antikoagulační léčba: vzhledem ke zvýšenému riziku trombózy u pacientů s onkologickým onemocněním je časté používání antikoagulancií. Vysoká intraindividuální variabilita koagulace během onkologického onemocnění a možnost interakce mezi perorálními antikoagulancii a protinádorovou chemoterapií proto vyžaduje u pacientů léčených perorálními antikoagulancii zvýšit frekvenci kontrol INR (International Normalised Ratio).
Cyklosporin, takrolimus: Je potřeba vzít v úvahu možnou nepřiměřenou imunosupresi s rizikem lymfoproliferace.
(cs)
|