salt:hasText
| - Nežádoucí účinky byly rozděleny podle frekvence výskytu za použití následující konvence:
Velmi časté (≥ 1/10)
Časté (≥ 1/100 <1/10)
Méně časté (≥ 1/1 000 <1/1 00)
Vzácné (≥ 1/10 000 <1/1 000)
Velmi vzácné (< 1/10 000)
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Méně časté: kožní vyrážky, svědění a jiné kožní reakce
Typická vyrážka po ampicilinu připomínající spalničky (ampicilinový exantém) vzniká 5. až 11. den po zahájení léčby a nemusí nutně představovat překážku pro následnou léčbu deriváty penicilinu.
Poruchy nervového systému
Méně časté: Vertigo a bolest hlavy
Neurotoxické reakce (křeče) v případě meningitidy či epilepsie, zejména po podání vysokých dávek a při poruše renálních funkcí.
Poruchy ledvin a močových cest
Vzácné: Intersticiální nefritida, krystalurie při vysokých intravenózních dávkách.
Poruchy krve a lymfatického systému
Velmi vzácné: Změny krevního obrazu jako např. reverzibilní anémie, hemolytická anémie, leukopenie, eosinofilie, trombocytopenie. Porucha krevní koagulace.
Poruchy jater a žlučových cest
Velmi vzácné: Přechodné a reverzibilní zvýšení transamináz (ALT, AST), bilirubinemie, abnormální jaterní testy, žloutenka.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Velmi vzácné: Přechodné a mírné zvýšení kreatinfosfokinázy (CK).
Gastrointestinální poruchy
Může se vyskytnout nauzea, zvracení, meteorismus a průjem. Při výskytu těžkého a neustupujícího průjmu je třeba zvážit možnost pseudomembranózní kolitidy, která může být až život ohrožující. V takových případech by měl být proto ampicilin/sulbaktam okamžitě vysazen a zahájena vhodná léčba (např. perorální vankomycin 250 mg čtyřikrát denně). Léky potlačující peristaltiku jsou kontraindikovány.
Poruchy imunitního systému
Mohou se objevit reakce z hypersenzitivity, jako je kopřivka, horečka, výsev makulopapulózního exantému.
Při výskytu takových symptomů by přípravek má být vysazen a konzultován lékař.
Okamžitá reakce v podobě kopřivky obvykle ukazuje na jasnou penicilinovou alergii a vyžaduje ukončení léčby.
Mohou se vyskytnout těžké akutní hypersenzitivní reakce: otok obličeje, otok jazyka, otok hrtanu, zúžení dýchacích cest, těžké kožní reakce jako erythema exsudativum multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom či toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom), tachykardie, dušnost, léková horečka, eosinofilie, sérová nemoc, hemolytická anémie, alergická vaskulitida a nefritida, hypotenze, anafylaktoidní reakce, anafylaktický šok.
Při výskytu těchto příznaků bývá nutná okamžitá lékařská pomoc.
Kožní plísně a peniciliny mohou sdílet stejné antigenní vlastnosti, takže hypersenzitivní reakce obvykle pozorované po druhém kontaktu se mohou vyskytnout i při prvním podání penicilinu u osoby, která v současné době trpí nebo v minulosti prodělala plísňovou kožní infekci.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté: Bolest v místě vpichu injekce při intramuskulárním podání
Časté: Bolest v místě vpichu injekce při intravenózním podání, flebitida po intravenózním podání, průjem.
Vzácné: jako primární nežádoucí účinek byla zaznamenána bolest v místě vpichu injekce, zejména při intramuskulárním podání, stejně jako u jiných parenterálních antibiotik. U některých pacientů se může vyskytnout flebitida či reakce v místě vpichu injekce.
Astenie, ospalost.
Nežádoucí reakce obvykle spojované se samotným ampicilinem se mohou příležitostně vyskytnout i u ampicilinu se sulbaktamem. Při použití ampicilinu se sulbaktamem nelze zcela vyloučit další nežádoucí účinky, které byly vzácně pozorovány u ampicilinu, jako artralgie, stomatitida, černé zbarvení jazyka, agranulocytóza, dědičný angioneurotický edém, exfoliativní dermatitida a erythema multiforme a výskyt anafylaktického šoku s hypersenzitivitou vůči penicilinu.
(cs)
|