salt:hasText
| - Studie zaměřené na specifické lékové interakce nebyly s přípravkem COSOPT provedeny.
V klinických studiích byl přípravek COSOPT užíván společně s následujícími systémově podanými přípravky, aniž byly zjištěny nežádoucí účinky: ACE‑inhibitory, blokátory kalciových kanálů, diuretiky, nesteroidními protizánětlivými léky včetně kyseliny acetylsalicylové a hormony (např. estrogenem, insulinem, thyroxinem).
Přesto však je určité riziko aditivního účinku a rozvoje hypotenze nebo výrazné bradykardie, pokud se roztok timolol‑maleinátu podává současně s perorálně podanými blokátory kalciových kanálů, látkami, které vedou k depleci katecholaminů (nepřímá sympatolytika) nebo s beta-blokátory, antiarytmiky (včetně amiodaronu), digitalisovými glykosidy, parasympatomimetiky, narkotiky a inhibitory monoaminooxidázy (MAO).
V průběhu kombinované léčby CYP2D6 inhibitory (např. chinidinem, SSRI) a timololem byly hlášeny nežádoucí účinky způsobené pravděpodobně blokádou beta‑adrenergních receptorů (např. snížení srdeční frekvence, deprese).
Další komponenta přípravku COSOPT – dorzolamid – je inhibitor karboanhydrázy, a přestože je podán lokálně, vstřebává se do celého organismu. V klinických studiích nevyvolával roztok dorzolamid‑hydrochloridu poruchy acidobazické rovnováhy. Přesto však byly tyto poruchy hlášeny po perorálním podání inhibitorů karboanhydrázy a v některých případech měly za následek lékové interakce (např. zvýšení toxického účinku vysokých dávek salicylátů). Proto je třeba u pacientů, kteří užívají přípravek COSOPT, uvažovat o možných lékových interakcích.
I když má COSOPT malý nebo nulový účinek na velikost zornice, byla při současném použití oftalmika timolol‑maleinátu a adrenalinu občas popsána mydriáza.
Beta‑blokátory mohou zvýšit hypoglykemický účinek antidiabetik.
Perorálně podávané (‑adrenergní blokátory mohou vyvolat rebound hypertenzi, která může následovat po vysazení klonidinu.
(cs)
|