salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Systémová antihistaminika, deriváty piperazinu�ATC kód: R06A E09
Levocetirizin, ( R )-enantiomer cetirizinu, je silným a selektivním antagonistou periferních H1-receptorů. Studie vazby ukázaly, že levocetirizin má vysokou afinitu k lidským H1-receptorům (Ki = 3,2 nmol/l).
Levocetirizin má afinitu dvojnásobně vyšší než cetirizin (Ki = 6,3 nmol/l). Levocetirizin se uvolňuje z H1‑receptorů s poločasem 115 ( 38 minut. Po jednorázovém podání vykazuje levocetirizin 90% obsazenost receptorů za 4 hodiny a 57% za 24 hodin.
Farmakodynamické studie se zdravými dobrovolníky ukazují, že levocetirizin má při poloviční dávce aktivitu srovnatelnou s cetirizinem jak na kůži, tak v nose.
Farmakodynamická aktivita levocetirizinu byla zkoumána v randomizovaných kontrolovaných klinických studiích:
Ve studii zaměřené na porovnání účinků levocetirizinu v dávce 5 mg, desloratadinu v dávce 5 mg a placeba na výsev pupenů a zarudnutí vyvolaná histaminem měla léčba levocetirizinem za následek významné snížení tvorby pupenů a zarudnutí, které bylo nejvyšší v prvních 12 hodinách a trvalo 24 hodin (p<0,001) oproti placebu a desloratadinu.
V placebem kontrolované studii s použitím modelu komory s expozicí alergenu byl nástup účinku levocetirizinu v dávce 5 mg na kontrolu příznaků vyvolaných pyly pozorován za 1 hodinu po podání léku.
Ve studiích in vitro (Boydenovy komory a tkáňové kultury) bylo prokázáno, že levocetirizin inhibuje eotaxinem indukovanou transendotheliální migraci eosinofilů přes dermální i plicní buňky. Farmakodynamická experimentální studie in vivo (metoda kožních komůrek) prokázala u 14 dospělých pacientů tři základní inhibiční mechanismy levocetirizinu v dávce 5 mg ve srovnání s podáním placeba v průběhu prvních 6 hodin reakce vyvolané pylem: inhibici uvolňování VCAM-1, modulaci vaskulární permeability a snížené uvolňování eosinofilů.
Účinnost a bezpečnost levocetirizinu byla prokázána v několika dvojitě slepých, placebem kontrolovaných klinických studiích prováděných u dospělých pacientů trpících sezónní alergickou rinitidou, celoroční alergickou rinitidou, nebo stálou alergickou rinitidou.
V šestiměsíční klinické studii u 551 dospělých pacientů (z toho 276 jich bylo léčeno levocetirizinem) trpících stálou alergickou rinitidou (s příznaky přítomnými 4 dny v týdnu po dobu alespoň čtyř po sobě následujících týdnů) a senzibilizovaných na roztoče domácího prachu a pyly trav se prokázalo, že levocetirizin v dávce 5 mg je klinicky a statisticky významně účinnější než placebo z hlediska celkového zmírnění celkového skóre příznaků alergické rinitidy v celém průběhu trvání studie, bez výskytu tachyfylaxe. Během celé studie levocetirizin významně zlepšil kvalitu života pacientů.
Účinnost a bezpečnost tablet levocetirizinu pro pediatrické pacienty byla zkoumána ve dvou placebem kontrolovaných klinických studiích s pacienty ve věku od 6 do 12 let, postižených sezónní respektive celoroční alergickou rinitidou. Při obou studiích bylo zjištěno, že levocetirizin významně zlepšil symptomy a zvýšil kvalitu života ze zdravotního hlediska.
Do jedné placebem kontrolované klinické studii bylo zařazeno 166 pacientů trpících chronickou idiopatickou urtikárií. Z tohoto počtu 85 pacientům bylo podáváno placebo a 81 pacientům byl podáván levocetirizin v dávce 5 mg jednou denně po dobu šesti týdnů. Léčba levocetirizinem měla za následek, ve srovnání s placebem, významné snížení závažnosti projevů pruritu po prvním týdnu podávání a po celkovou dobu léčby. Dalším výsledkem léčby levocetirizinem bylo významné zlepšení kvality života ve vztahu ke zdravotnímu stavu, což bylo vyhodnoceno indexem dermatologické kvality života, oproti placebové skupině.
Vztah mezi farmakokinetikou a farmakodynamikou:
Působení na kožní reakce vyvolané histaminem není přímou funkcí koncentrace v plazmě. Při vyšetřeních EKG nebyl prokázán relevantní vliv levocetirizinu na hodnoty QT intervalu.
(cs)
|