salt:hasText
| - Hypoglykémie
Tato léčba by měla být předepisována pouze v případě, že je u pacienta pravděpodobný pravidelný příjem potravy (včetně snídaně). Důležitý je pravidelný přísun sacharidů kvůli zvýšenému riziku hypoglykémie, je-li jídlo konzumováno pozdě, je-li konzumováno nedostatečné množství jídla, nebo pokud strava obsahuje malé množství sacharidů. Výskyt hypoglykémie je pravděpodobnější při nízkokalorické dietě, po delším nebo namáhavém cvičení, konzumaci alkoholu nebo při použití kombinace hypoglykemik.
Hypoglykémie se může vyskytnout po podání derivátů sulfonylmočoviny (viz bod 4.8). Některé případy mohou být těžké a dlouhodobé. Může být nutná hospitalizace a několikadenní podávání glukózy.
Ke snížení rizika epizod hypoglykémie je nutný pečlivý výběr pacientů, použité dávky a srozumitelné poučení pacienta.
Faktory, které zvyšují riziko hypoglykémie:
pacient odmítá nebo (zvláště u starších pacientů) není schopen spolupracovat
podvýživa, nepravidelné stravování, vynechávání jídel, období hladovění nebo změn diety
nevyváženost mezi tělesnou zátěží a přísunem sacharidů
nedostatečnost ledvin
závažná jaterní nedostatečnost
předávkování přípravkem Gliclazide Gentian Generics30 mg
některé endokrinní poruchy: poruchy štítné žlázy, hypopituitarismus a nedostatečnost nadledvin
současné podávání alkoholu nebo některých jiných léků (viz bod 4.5).
Renální a jaterní nedostatečnost
Farmakokinetika a/nebo farmakodynamika gliklazidu může být změněna u pacientů s jaterní nedostatečností nebo závažným selháním ledvin. Epizody hypoglykémie u těchto pacientů mohou trvat delší dobu, proto by měla být zahájena vhodná léčba.
Informování pacientů
Pacientovi a příslušníkům jeho rodiny je třeba vysvětlit riziko hypoglykémie, jejích symptomů, léčby a podmínek, které mohou vést k jejímu rozvoji.
Pacient má být informován o důležitosti dodržování pokynů týkajících se diety, pravidelného cvičení a pravidelného sledování hladiny glykémie.
Nedostatečná kontrola glykémie
Kontrola glykémie u pacientů užívajících antidiabetickou léčbu může být ovlivněna následujícími stavy: horečka, úraz, infekce nebo chirurgický zákrok. V některých případech může být nutné podání inzulínu.
Hypoglykemická účinnost jakéhokoli perorálního antidiabetika, včetně gliklazidu, se v průběhu času u mnohých pacientů snižuje. Může to být z důvodu progrese závažnosti diabetu nebo snížené odpovědi na léčbu. Tomuto jevu se říká sekundární selhání, které se liší od primárního selhání, kdy je podaná léčivá látka neúčinná jako léčba první volby. Před stanovením diagnózy sekundárního selhání u pacienta je třeba zvážit vhodnou úpravu dávky a dodržování dietních pokynů.
Laboratorní vyšetření
Měření hladin glykovaného hemoglobinu (nebo venózní glykémie nalačno) se doporučuje při hodnocení kontroly glykémie. Může být užitečné i sledování glykémie samotným pacientem.
Léčba deriváty sulfonylmočoviny u pacientů s deficitem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy může vést k hemolytické anémii. Vzhledem k tomu, že gliklazid patří do skupiny derivátů sulfonylmočoviny, musí se používat s opatrností u pacientů s deficitem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy a zvážit alternativní léčbu jinými léčivy než jsou léčiva ze skupiny derivátů sulfonylmočoviny.
(cs)
|