salt:hasText
| - Nežádoucí účinky se objevují nejčastěji na začátku léčby a po určité době nebo po snížení dávky obvykle zmizí.
Nežádoucí účinky byly pozorovány častěji u pacientů s panickými poruchami, při podávání vyšších dávek, u pacientů s hraničními poruchami osobnosti a také u těch, kteří měli v anamnéze zneužívání alkoholu a/nebo léků a agresivitu.
Nejčastěji zaznamenané nežádoucí účinky jsou: ospalost, závratě, bolest hlavy, narušená schopnost koordinace, únava, vyčerpanost, podrážděnost, rozmazané vidění a zvláště u pacientů v pokročilém věku může být kterýkoliv z výše uvedených příznaků doprovázen zmateností.
Méně často se mohou vyskytnout hypotenze, nespavost, příznaky gastrointestinální dráždivosti, změny tělesné hmotnosti, nezřetelná řeč, deprese, agresivní chování a úzkost, tinitus, amnézie, tremor, svalová rigidita, svalové záškuby, kožní reakce nebo vyrážka, svědění, snížení libida, pocení, sucho v ústech, zvýšené slinění, retence moči, inkontinence, menstruační poruchy, ikterus a krevní dyskrázie. Jaterní testy mohou též prokázat zvýšené hodnoty jaterních enzymů.
Nežádoucí účinky jsou častější u starých a kachektických osob, u pacientů s onemocněním jater, hypoalbuminémií a u osob s organickým postižením CNS, kde je popisována ataxie, poruchy paměti a jiných funkcí intelektu, paradoxní afektivní reakce vzácně až se zmateností, halucinacemi a agresivitou. Dlouhodobé podávání, zvláště vyšších dávek, může vyvolat psychickou či somatickou závislost. Riziko lékové závislosti je proto vyšší u pacientů s panickými poruchami, kteří užívají vyšší dávky alprazolamu (4 mg denně). Podobně, tj. při podávání vyšších dávek po delší dobu - asi po 8 až 12 týdnech léčby, se častěji vyskytuje rebound syndrom a abstinenční příznaky.
Při nekontrolovaném podávání přípravku může dojít ke vzniku závislosti.
Během léčby tabletami Frontin může dojít ke vzniku paradoxních reakcí.
(cs)
|