salt:hasText
| - Během léčby je třeba zakázat konzumaci alkoholických nápojů.
Přípravek je třeba podávat s maximální opatrností při syndromu spánkové apnoe, při závažné respirační nedostatečnosti, u glaukomu se zúženým nebo uzavřeným úhlem, u poškození jater a/nebo ledvin, u pacientů s těžkou chronickou obstrukční chorobou bronchopulmonální, epilepsií, s parkinsonismem, porfyrií, geriatrickým pacientům a dále u oslabených a vyčerpaných nemocných.
Nedoporučuje se podávat současně s antimykotiky azolového typu.
Nebyla stanovena účinnost alprazolamu při depresi spojené s psychotickými symptomy, u bipolárních poruch nálady a endogenní deprese.
Při léčbě tabletami Frontin může dojít ke vzniku paradoxních psychických reakcí.
Tento přípravek nemá být používán v monoterapii při léčbě endogenní deprese.
Při mozkové ischémii a stavech s útlumem CNS je zvýšené riziko nadměrné sedace.
Užívání benzodiazepinů včetně alprazolamu může vést k rozvoji fyzické a psychické závislosti na těchto přípravcích. Riziko závislosti se zvyšuje se zvyšováním dávky a doby léčby a je vždy vyšší u predisponovaných pacientů, kteří mají v anamnéze zneužívání alkoholu a léků. Aby se zabránilo vzniku závislosti, benzodiazepiny je třeba užívat při správné indikaci v rámci předepsaného dávkování v nejnižší účinné dávce a po co nejkratší dobu. Užívání alprazolamu je oprávněné pouze při závažné patologické úzkostné poruše, která činí pacienta nezpůsobilým nebo mu způsobuje extrémní úzkost, a alprazolam by se neměl užívat při léčbě fyziologické úzkosti, např. úzkosti nebo napětí v souvislosti se stresem každodenního života. Pokud je nutná dlouhodobá léčba, nemá trvat déle než 6 měsíců (výjimkou je panické onemocnění, kde lze povolit dlouhodobou léčbu za použití nejnižších účinných dávek).
Protože panické poruchy jsou často spojeny s depresí a u neléčených pacientů s depresí je sebevražda mnohem častější, doporučuje se podávat přípravek těmto pacientům s náležitou opatrností, pod pečlivým dohledem a v přiměřených dávkách.
Po rychlém snížení nebo náhlém vysazení alprazolamu se objevují abstinenční příznaky: mezi ně patří třes, neklid, poruchy spánku, bolest hlavy, úzkost a poruchy soustředění v méně závažných případech, ale může se také projevit pocení, svalové křeče a křeče vnitřních orgánů, sporadicky delirium a u spasmofilních pacientů se mohou objevit také konvulze. Alprazolam je proto nutné vysazovat postupně (viz bod 4.2).
Každá tableta přípravku Frontin obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnou dědičnou intolerancí galaktosy, vrozeným deficitem laktázy nebo glukoso-galaktosovou malabsorpcí by tento přípravek neměli užívat.
(cs)
|