salt:hasText
| - Dávkování přípravku Methotrexate Hospira, frekvence podávání, celková dávka a kombinace s dalšími cytostatiky nebo leukovorinem jsou předmětem častých modifikací v závislosti na vědeckých poznatcích.
Přípravek Methotrexate Hospira může být aplikován pouze lékařem s příslušnou specializací, který je seznámen s aktuálním vývojem poznatků v této oblasti.
Týden před začátkem terapie je možno podat testovací dávku 5-10 mg methotrexátu parenterálně pro detekci idiosynkratické reakce pacienta.
Dávky překračující 100 mg se obvykle podávají parenterálně, v injekční formě. Dávky přesahující 70 mg/m2 by měly být doprovázeny podáním leukovorinu, případně by měla být monitorována hladina methotrexátu 24 až 48 hodin po podání.
Epidermoidní karcinomy hlavy a krku
Doporučená dávka je 40 mg/m2 v týdenních intervalech až do výskytu progrese choroby. Toto dávkování se používá bez protektivní terapie leukovorinem.
Trofoblastické tumory
Doporučená denní dávka u pacientů s trofoblastickým tumorem bez metastáz nebo s nízkým rizikem metastáz je 15-30 mg perorálně nebo intramuskulárně po dobu 5 dní. Tato kúra se podává 3-5 krát, vždy alespoň s týdenní přestávkou nebo po vymizení všech toxických příznaků. Pacienti s trofoblastickým tumorem s vysokým rizikem metastáz jsou obvykle léčeni kombinační terapií, která zahrnuje methotrexát v dávce 300 mg/m2 a následně terapii leukovorinem.
Účinnost terapie se hodnotí na základě sérových koncentrací HCG. Obvykle jsou doporučovány jeden až dva cykly methotrexátu po normalizaci HCG.
Mola hydatidosa
Mola hydatidosa může předcházet vzniku choriokarcinomu, proto je doporučována profylaktická terapie methotrexátem.
Destruující chorioadenom
Je považován za invazivní formu moly hydatidosy. Methotrexát se podává v dávkách obdobných léčbě choriokarcinomu.
Leukémie
Přípravek Methotrexate Hospira je součástí udržovací terapie u akutní lymfoblastické leukémie v dávce 15-30 mg/m2 perorálně, intramuskulárně nebo intravenózně jednou týdně. Pro počáteční i udržovací terapii akutní lymfoblastické leukemie jsou používána rozmanitá schémata kombinované chemoterapie. Lékař by měl být obeznámen s novými postupy při léčbě leukemie.
Lymfomy
U Burkittova lymfomu, ve stadiu I–II, vede methotrexát v některých případech k prodloužení remisí. Doporučené dávkování je 10 až 25 mg/den perorálně po dobu 4 až 8 dní. U stadia III je methotrexát podáván společně s jinými protinádorovými látkami. Léčba všech stadií se obvykle skládá z několika léčebných cyklů, mezi které je vložená 7 až 10 denní doba odpočinku. Lymfosarkom ve III. stadiu může reagovat na kombinovanou terapii s methotrexátem, který je podáván v dávkách 0,625 až 2,5 mg/kg denně.
Mycosis fungoides
Léčba methotrexátem vede v polovině případů ke klinické remisi. Obvyklá perorální dávka je 2,5-10 mg denně po dobu několika týdnů nebo měsíců. Velikost dávky a její úprava v průběhu léčby se řídí klinickým výsledkem léčby a monitorováním hematologických funkcí. U pacientů se slabou odpovědí na týdenní terapii se methotrexát podává také dvakrát týdně v dávkách v rozmezí 15 – 37,5 mg. V pokročilejším stadiu nemoci se používá kombinovaný chemoterapeutický režim, který zahrnuje vyšší dávky intravenózně podaného methotrexátu s leukovorinem.
Psoriáza
Terapie u žen začíná bezprostředně po menstruaci.
U dospělých je doporučeno týdenní dávkovací schéma 10-25 mg perorálně, intramuskulárně nebo intravenózně. U většiny pacientů dochází ke zlepšení do 4 týdnů a optimálního výsledku je dosaženo za 2-3 měsíce. Přerušení léčby obvykle znamená relaps symptomů do 2 týdnů až 6 měsíců. Dávkování podle každého rozpisu by mělo být postupně upraveno k dosažení optimální klinické odpovědi. Běžně by neměla být překročena dávka 30 mg/týden. Po dosažení optimálního klinického výsledku je doporučeno snížit dávkování na nejnižší udržovací dávku v co nejdelších intervalech. Lokální terapie by měla být zahájena co nejdříve.
Revmatoidní artritida
V úvodu léčby se podávají 3 perorální dávky 2,5-5 mg každých 12 hodin jednou týdně. Dávkování může být zvýšeno až do dávky 20 mg/týdně vždy s postupným nárůstem o 2,5 mg.
Je možné také podat úvodní týdenní dávku 10 mg (jako jednorázovou dávku). Dávkování může být zvýšeno až do dávky 25 mg/týdně vždy s postupným nárůstem o 2,5 mg.
U většiny pacientů dochází ke zlepšení za 4-6 týdnů terapie. Po 6 měsících je obvykle dosaženo maximální odpovědi, poté bývá zapotřebí úprava dávky pro udržení optimální klinické odpovědi. Dávkování by mělo být postupně upraveno k dosažení optimální odpovědi, ale běžně by neměla být překročena celková týdenní dávka 20 mg. Omezené zkušenosti ukazují význačný vzestup incidence a závažnosti toxických reakcí, zvláště útlumu kostní dřeně, při dávkách vyšších než je 20 mg/týden.
Optimální délka terapie není známa. Omezené údaje získané z dlouhodobých studií ukazují, že při pokračování v léčbě je počáteční klinické zlepšení udrženo alespoň po dva roky. Při přerušení léčby se artritida obvykle během 3 až 6 týdnů zhorší.
Folátová suplementace u psoriázy a revmatoidní artritidy
U pacientů s revmatoidní artritidou, včetně polyartikulární juvenilní revmatoidní artritidy, nebo s psoriázou může přídavek kyseliny listové nebo folinové (leukovorinu) snižovat toxicitu methotrexátu, např. gastrointestinální symptomy, stomatitidu, alopecii a zvýšení hladin jaterních enzymů v krvi. Viz také bod Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce .
Před zahájením folátové suplementace se doporučuje zkontrolovat hladiny vitaminu B12 zejména u dospělých nad 50 let, protože folátová suplementace může maskovat symptomy nedostatku vitaminu B12.
Úprava dávky
Jestliže je počet leukocytů a trombocytů první den léčby snížen, standardní dávka 40 mg/m2 by měla být upravena podle následujícího schématu:
% standardní počet počet
dávky leukocytů/mm3 trombocytů/mm3
100 ( 3500 ( 125000
50 2500 – 3500 75000 - 125000
0 ( 2500 ( 75000
Jestliže je počet leukocytů v rozmezí 2500-3500/mm3 a/nebo počet trombocytů v rozmezí 75000-125000/mm3, je doporučeno přerušit léčbu na jeden týden. Po úpravě hodnot krevního obrazu je možno pokračovat v léčbě. Jestliže nedojde k úpravě, je nutné redukovat dávku.
Pacienti s poruchou funkce ledvin:
Methotrexát by měl být používán s opatrností u pacientů s poruchou funkce ledvin. Dávka by měla být upravena následujícím způsobem:
Clearance kreatininu (ml/min)
> 50 100%
20-50 50%
< 20 methotrexát nesmí být podáván
Pacienti s poruchou funkce jater:
Methotrexát by měl být podáván s velkou opatrností u pacientů s významným aktivním nebo prodělaným onemocněním jater, zvláště vyvolaným konzumací alkoholu. Pokud je hladina bilirubinu ( 5 mg/dl (85,5 µmol/l), je podání methotrexátu kontraindikováno.
Použití u pacientů ve vyšším věku:
Snížení dávky by mělo být zváženo u pacientů vyššího věku v důsledku snížené funkce ledvin a jater a rovněž snížených zásob folátu, které se objevují ve vyšším věku.
Podávání u dětí
Bezpečnost a účinnost podávání u dětí byly stanoveny pouze u protinádorové chemoterapie a polyartikulárním průběhu juvenilní revmatoidní artritidy (JRA).
Publikované klinické studie hodnotící použití methotrexátu u dětí a adolescentů (tj. pacientů ve věku 12 - 16 let) s JRA prokázaly bezpečnost srovnatelnou s bezpečností pozorovanou u dospělých s revmatoidní artritidou.
U dětských pacientů s akutní lymfoblastickou leukemií, kteří byli léčeni středně vysokými dávkami methotrexátu podávaného intravenózně (1 mg/m2), byla hlášena neočekávaně zvýšená frekvence závažné neurotoxicity, často manifestované jako generalizované nebo fokální křeče (Viz také Poruchy nervového systému v bodu 4.8.)
Pacient by měl být plně seznámen s rizikem a měl by být pod stálým dozorem lékaře (viz 4.4, část Informace pro pacienty). Před začátkem léčby, pravidelně během léčby a před obnovením léčby methotrexátem by mělo být provedeno vyhodnocení hematologických, hepatálních, renálních a plicních funkčních testů pomocí anamnézy, fyzikálního a laboratorního vyšetření (viz 4.4). Měla by být učiněna příslušná opatření k zabránění početí během léčby methotrexátem. (viz 4.3, 4.4 a 4.6).
(cs)
|