salt:hasText
| - Hematologické
Útlum kostní dřeně je toxickým účinkem karboplatiny limitujícím dávkování. Obvykle je reverzibilní a nekumulativní, pokud je karboplatina užita jako jediný prostředek a dodrženo doporučené dávkování.
K trombocytopenii s maximálním poklesem destiček dochází asi u jedné třetiny pacientek.
Nejhlubší pokles obvykle nastane mezi 14. a 21. dnem, s úpravou do 35. dne od začátku léčby. U přibližně jedné pětiny pacientek se vyskytuje také leukopenie; zotavování po maximálním poklesu (mezi 14. a 28. dnem) může být pomalejší a obvykle se dostaví do 42. dne od začátku léčby. Lze pozorovat také pokles hemoglobinu.
Hematologické účinky, ačkoli jsou většinou reverzibilní, vedly u pacientek léčených karboplatinou k infekčním a krvácivým komplikacím a vzácně ke smrti v souvislosti s lékem.
Gastrointestinální
I když je karboplatina významně méně emetogenní než cisplatina, bylo hlášeno zvracení (u 65% pacientek, z nich asi u třetiny závažné) a nauzea bez zvracení (čtvrtina pacientek). Nauzea a zvracení se obvykle vyskytovaly 6-12 hodin po podání karboplatiny a vymizely v průběhu 24 hodin. Lze je snadno zvládnout (nebo jim předejít) pomocí antiemetických léků. Při užítí karboplatiny v kombinaci s dalšími emetogenními sloučeninami je zvracení silnější.
Dalšími často pozorovanými gastrointestinálními účinky byly běžný průjem a zácpa.
Renální
Renální toxicita obvykle není u pacientek užívajících karboplatinu limitující pro dávkování a nevyžaduje preventivní opatření jako hydratování zvýšením objemu přijímaných tekutin nebo forsírovanou diurézu. Může však dojít ke zvýšené hladině močoviny v krvi nebo sérového kreatininu. Lze pozorovat i poškození renálních funkcí, vymezené poklesem clearance kreatininu pod 60 ml/min. Výskyt i závažnost nefrotoxicity může být vyšší u pacientek, jejichž funkce ledvin byla poškozena již před léčbou karboplatinou. Nejcitlivějším měřítkem funkce ledvin u pacientek užívajících karboplatinu se ukázala být clearance kreatininu, která je patrně nejužitečnějším testem pro korelaci clearance léku a útlumu kostní dřeně.
Po léčbě karboplatinou se vyskytl pokles sérového hořčíku, draslíku a vápníku, který však nebyl natolik vážný, aby se projevil klinickými příznaky.
Neurologické
U většiny pacientek je neurotoxicita omezena na parestezie a snížení hlubokých šlachových reflexů. Byly pozorovány málo časté periferní neuropatie, jejichž výskyt je však zvýšen u osob starších 65 let a pacientek dříve léčených cisplatinou. Parestezie, které jsou přítomny před zahájením léčby karboplatinou, zejména souvisejí-li s předchozí léčbou cisplatinou, mohou během léčby karboplatinou přetrvávat nebo se zhoršovat.
Smysly
Vzácně byly u léčby karboplatinou hlášeny přechodné poruchy zraku, v některých případech zahrnující přechodnou ztrátu zraku. Ta byla většinou sdružena s léčbou vysokými dávkami u osob s poškozením ledvin.
Byla hlášena ototoxicita, obvykle se manifestující jako tinitus. U pacientů, u nichž došlo v důsledku léčby cisplatinou ke ztrátě sluchu, může poškození přetrvávat nebo se zhoršovat.
Vzácně byla zaznamenána dysgeusie.
Ostatní
Asi u jedné třetiny pacientek s normálními vstupními hodnotami byly po karboplatině hlášeny odchylky funkčních jaterních testů (obvykle mírné až středně závažné). Hladina alkalické fosfatázy se zvyšuje častěji než ALT, AST nebo celkový bilirubin. Většina těchto odchylek spontánně ustupuje během léčby.
Byly pozorovány hypersenzitivní reakce, podobné těm, ke kterým dochází po léčbě cisplatinou. Tyto reakce zahrnují: erytématózní rash, pruritus, bronchospazmus a hypotenzi.
Tyto reakce byly úspěšně zvládnuty standardní léčbou adrenalinem, kortikosteroidy a antihistaminiky.
Rovněž byly zaznamenány bolesti, slabost, alopecie, kardiovaskulární, respirační, urogenitální a slizniční vedlejší účinky.
(cs)
|