salt:hasText
| - V následujících případech může být CAPD/DPCA 19 použit pouze po pečlivém zvážení výhod a rizik:
Při ztrátě elektrolytů zvracením a/nebo průjmem (to může vyžadovat dočasné použití dialyzačního roztoku s draslíkem).
Sekundární hyperparatyreóza: Terapie musí zahrnovat podávání fosfátových pojiv s obsahem vápníku nebo vitamínu D, aby se zajistil potřebný celkový přísun vápníku.
hypokalcemie: pokud není možné zajistit celkový potřebný přísun vápníku pomocí fosfátových pojiv s obsahem vápníku a/nebo vitaminu D perorálně, je nutné zavést použití roztoku s vyšší koncentrací vápníku.
při používání digitalisu: Hladina draslíku musí být sledována zvláště pečlivě v případě souběžné terapie léky obsahujícími digitalis. Těžká hypokalemie vyžaduje použití dialyzačního roztoku s obsahem draslíku a úpravu výživy.
Dialyzační roztok s vyšší koncentrací glukosy (2,3% nebo 4,25%) musí být používán obezřetně, aby se zacházelo s peritoneální membránou opatrně a aby se předešlo dehydrataci a vysokému množství glukosy v těle.
Úbytek proteinů, aminokyselin a vitamínů (zvláště vitamínů rozpustných ve vodě) je při peritoneální dialýze běžně nevyhnutelný. Je proto třeba předejít tomuto nedostatku zajištěním jejich příjmu adekvátní výživou nebo jiným způsobem.
Během dlouhotrvající peritoneální dialýzy se může změnit propouštěcí schopnost peritoneální membrány, primárně indikovaná snížením ultrafiltrace. Ve vážných případech musí být peritoneální dialýza zastavena a zavedena hemodialýza.
Monitorování je doporučeno u následujících parametrů:
tělesná hmotnost, pro včasné rozpoznání hyperhydratace a dehydratace,
úroveň sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku a fosfátů v krevním séru, stav pH a proteinů v krvi,
množství kreatinu a močoviny v séru,
hladinu cukru v krvi,
paratyreoidní hormony a další ukazatele metabolismu kostí,
zbytková funkce ledvin, pro přizpůsobení peritoneální dialýzy.
Bezpodmínečně se musí sledovat zákal vypouštěného dialyzátu, snížení jeho množství a břišní bolesti; tyto ukazatele mohou indikovat peritonitidu.
Přidání léků do dialyzačního roztoku:
Přidání léků do roztoku pro peritoneální dialýzu se obecně nedoporučuje z důvodu nebezpečí kontaminace a inkompatibility přidaného léku s dialyzátem. Přidání musí být provedeno v aseptických podmínkách. Po promíchání a zkontrolování čirosti musí být dialyzační roztok použit okamžitě (bez uchovávání).
Manipulace
Plastové nádoby mohou být občas poškozeny při přepravě nebo při uchovávání. To může způsobit kontaminaci a produkci mikroorganismů v dialyzačním roztoku. Proto musí být před připojením vaku a použitím dialyzačního roztoku vždy provedena pečlivá kontrola. Každé, i malé poškození uzávěru a svárů nebo okrajů obalu musí být prověřeno, protože roztok by mohl být kontaminován.
Poškozené vaky nebo vaky se zakaleným obsahem nesmí být nikdy použity!
Používejte roztok pro peritoneální dialýzu pouze pokud kontejner a uzávěr nenesou žádné známky poškození.
V průběhu výměny vaků s roztokem musí být udržovány aseptické podmínky, aby se snížilo riziko infekce.
(cs)
|