salt:hasText
| - Při léčbě vyššími dávkami Nidrazidu může dojít k nedostatku pyridoxinu (vitaminu B6) v organizmu, a tím ke zvýšenému výskytu některých nežádoucích účinků, proto doporučujeme současné užívání pyridoxinu. Pyridoxin snižuje toxicitu Nidrazidu.
Toxicitu isoniazidu zvyšuje alkohol.
Isoniazid inhibuje metabolizmus léků v játrech, a tím zvyšuje účinek a toxicitu např. antiepileptik (fenytoin, primidon, karbamazepin, etosuximid), perorálních antikoagulancií, některých benzodiazepinových derivátů. Doporučujeme upravit dávku těchto souběžně podávaných léků.
Rifampicin v kombinaci s isoniazidem zvyšuje incidenci hepatotoxicity (rifampicin jako silný induktor jaterních enzymů ovlivňuje metabolismus isoniazidu).
Současné podání cykloserinu a disulfiramu zvyšuje výskyt nežádoucích účinků ze strany CNS.
Současné podávání dalších antituberkulotik omezuje vznik rezistence mykobakterií na léčbu. Vstřebávání isoniazidu je sníženo antacidy s obsahem hliníku, proto doporučujeme podání isoniazidu 1 hodinu před požitím těchto antacid.
Silné induktory jaterních enzymů (např. barbituráty) mohou zvýšit rychlost odbourávání isoniazidu, a tím snižovat jeho plazmatické hladiny. Proto se jejich podávání během léčby isoniazidem nedoporučuje.
Isoniazid může snížit serovou hladinu ketokonazolu.
Delší předoperační podávání isoniazidu může prodloužit dobu účinku alfentanilu inhibicí jaterních enzymů.
Zkřížená rezistence mezi isoniazidem a dalšími antituberkulotiky (rifampicin, ethambutol) neexistuje.
Pacienti užívající isoniazid by se měli vyvarovat potravinám s obsahem tyraminu a histaminu (sýry, ryby, červené víno).
(cs)
|