salt:hasText
| - Mutagenicita
V mikronukleárním testu byl pozorován pozitivní efekt na kostní dřeň myši. Fluorouracil ve velmi vysokých koncentracích vyvolával chromozomální zlomy v křeččích fibroblastech in vitro.
Fluorouracil se prokazatelně projevoval mutagenně u určitého počtu kmenů Salmonella typhimurium včetně TA 1535, TA 1537 a TA 1538 a u Saccharomyces cerevisiae, ale nikoli u kmenů Salmonella typhimurium TA 92, TA 98 a TA 100.
Kancerogenita
Nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie u zvířat, jejichž cílem by bylo určit kancerogenní potenciál fluorouracilu, avšak několik studií na zvířatech, sledovaných až 1 rok po perorálním nebo intravenózním podání léku, nezjistilo žádný doklad o kancerogenitě.
Kancerogenní riziko u lidí není známo.
Teratogenita
Fluorouracil podán těhotné ženě může způsobit poškození plodu. Bylo prokázáno, že fluorouracil působí teratogenně u laboratorních zvířat. Dávkování teratogenní pro zvířata byla až trojnásobkem maximální doporučované lidské terapeutické dávky. Fetální malformace zahrnovaly rozštěp patra, defekty kostry a deformace tlapek a ocásků.
Účinek na perinatální a postnatální vývoj
Nebyly studovány účinky fluorouracilu na perinatální a postnatální vývoj u zvířat. Bylo však prokázáno, že fluorouracil překračuje placentu a dostává se do fetálního oběhu potkana.
Podání fluorouracilu vedlo ke zvýšené resorpci a embryoletalitě u potkanů. U opic vedly mateřské dávky vyšší než 40 mg/kg k potratu všech embryí vystavených fluorouracilu.
U sloučenin, inhibujících syntézu DNA, RNA a bílkovin, lze očekávat nežádoucí účinky na perinatální a postnatální vývoj.
Účinek na fertilitu a reprodukci
Účinky fluorouracilu na fertilitu a obecnou schopnost reprodukce nebyly u zvířat adekvátně studovány.
Intraperitoneální podání 125-250 mg/kg navodilo chromozomální aberace a změny organizace chromozomů spermatogonií: také byla inhibována diferenciace spermatogonií s následnou přechodnou infertilitou.
Intraperitoneální podávání týdenních dávek 25-50 mg/kg po 3 týdny během preovulačních fází oogenezi u potkaních samiček podstatně snížilo frekvenci zabřeznutí.
V limitované studii u králíků neměly ani jednorázová dávka 25 mg/kg, ani denní dávky 5 mg/kg po 5 dnů žádný vliv na ovulaci.
U sloučenin jako fluorouracil, které inhibují syntézu DNA, RNA a bílkovin, lze očekávat nežádoucí účinky na gametogenezu. Během léčby cytotoxickým lékem se doporučuje užívat nehormonální kontraceptiva.
(cs)
|