salt:hasText
| - Akutní toxicita:
Výzkumy na různých živočišných druzích (myši, potkani, psi) ukázaly, že akutní toxické účinky se vyskytují pouze po nadměrně vysokých systémových dávkách (perorálně, subkutánně, intraperitoneálně, intravenózně). Tyto účinky nemají význam pro lokální aplikaci polysulfátu glykosaminoglykanu.
Chronická toxicita:
Výzkumy subchronické toxicity na psech a potkanech po dobu 13 týdnů (intramuskulárně) ukázaly lokální podráždění v místě vpichu závislé na dávce, zvýšení hmotnosti jater a ledvin (≥ 10 mg/kg) a zvětšení krčních a mezenterických mízních uzlin (≥ 15 mg/kg). Po 13 týdnech léčby nebyly pozorovány žádné neoplastické změny.
Mutagenní a karcinogenní potenciál:
Testy in-vitro a in-vivo na genotoxické účinky neukázaly žádné známky mutagenního potenciálu.
Výzkumy karcinogenního potenciálu nejsou k dispozici.
Reprodukční toxicita:
Studie fertility u potkaních samečků, kterým byly podávány intramuskulárně po dobu 60 dnů dávky 2, 10 a 25 mg/kg, neukázaly u léčených zvířat ani u jejich potomků žádné patologické změny specifické pro danou látku.
Embryotoxicita a teratogenita byla studována na králících, kterým byly podávány intramuskulárně dávky 2, 8 nebo 32 mg/kg od 6. do 19. dne gestace. Největší změny byly pozorovány ve skupině vysokých dávek a projevily se ve formě nižší tělesné hmotnosti, vyšší resorpční rychlosti plodů a jejich nižší životaschopností. Podle dostupných dat není polysulfát glykosaminoglykanu teratogenní, od dávky 32 mg/kg je však embryotoxický.
(cs)
|