salt:hasText
| - Ion technecistanu má podobnou biologickou distribuci jako ionty jodidové a chloristanové. Dočasně se hromadí ve slinných žlázách, cévnaté pleteni mozku, žaludeční mukóze a štítné žláze, odkud jsou pak nezměněny uvolňovány. Technecistanový ion má tendenci se hromadit ve více prokrvených oblastech, nebo v místech s abnormální permeabilitou cév, zvláště po premedikaci blokujícími látkami, které inhibují jeho vychytávání ve žlázových strukturách.
Technecium (99mTc) je selektivně vylučováno z mozkomíšního moku.
Technecistan (99mTc) sodný se po intravenózním podání rozšiřuje především cévním systémem, ze kterého se dostává třemi hlavními mechanizmy:
rychlým odstraněním v závislosti na difúzní rovnováze s intestinální tekutinou,
střední rychlostí odstranění, závisející na koncentraci technecistanu ve tkáních žláz, hlavně štítné žlázy, slinné žlázy a konce žaludku, které mají mechanizmus iontové pumpy,
pomalým odstraněním glomerulární filtrací ledvin, závisející na stupni močové exkrece.
Plazmatická clearance má poločas přibližně 3 hodiny.
Během prvních 24 hodin po podání se vylučuje hlavně močí (asi 25 %), stolicí během dalších 48 hodin. Přibližně 50 % podané aktivity se vyloučí během prvních 50 hodin.
Je-li selektivní vychytávání technecistanu (99mTc) sodného ve žláznatých strukturách potlačeno premedikací blokujícími látkami, probíhá vylučování stejně, ale s vyšší mírou ledvinové clearance.
Podává-li se technecistan (99mTc) sodný ve spojení s ošetřením redukujícími látkami, jako např. medronátem cínatým nebo pyrofosfátem cínatým, které zajišťují „vstup cínatých iontů do erytrocytů“, vychytá se do červených krvinek až 95 % podané aktivity, která zůstává v buňkách vázána. Nenavázaný zbytek technecistanu (99mTc) sodného se vylučuje ledvinami, radioaktivita v plazmě tvoří normálně méně než 5 % intravaskulární aktivity.
Technecium (99mTc) setrvává v oběhu stejně jako značené erytrocyty a jeho clearance je velmi pomalá. Hodnota aktivity uvolněná z cirkulujících erytrocytů je jen velmi malá.
(cs)
|